Paryż: Komisje RE o polskiej demokracji

Platforma Obywatelska próbuje zainteresować sprawą Polski komisje Rady Europy w Paryżu. Wczoraj Komisja Spraw Politycznych i Demokracji Zgromadzenia Parlamentarnego RE wysłuchała reprezentantów polskiej opozycji, organizacji pozarządowych i mediów.

Następnie odbyła się otwarta dyskusja pt. „Stan demokracji i rządów prawa w Polsce”.

Poseł Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości w dyskusji reprezentował stanowisko polskiego rządu. Wskazał, że przedstawiony punkt widzenia ws. reform w Polsce znalazł zrozumienie Komisji Spraw Politycznych i Demokracji. Podobnie było miesiąc temu na posiedzeniu komisji monitoringowej.

– Wtedy, po przesłuchaniu mnie – bo tak to oficjalnie się nazywa – Komisja odrzuciła wniosek o to, aby przejść do procedury rezolucji, a więc to była pierwsza porażka PO i ich donosów. Dzisiaj mieliśmy kolejną komisję RE, czyli komisję polityczną. Tu także przesłuchanie zakończyło się porażką Platformy dlatego, że oni cały czas liczyli na to, że jeżeli na pierwszej komisji się to nie udało, to może uda się na drugiej. Wygląda na to, że szukają sobie sojuszników, by kontynuować atakowanie Polski poprzez kolejne komisje. Nie udało im się już w dwóch, nie udało się także na zgromadzeniu plenarnym, a więc 3 – 0 dla Polski. Do tej pory cały czas argumenty merytoryczne, a nie emocje przekonywały członków delegacji krajów Rady Europy i wierzę, że nadal tak będzie – powiedział Dominik Tarczyński.

Była szefowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Anne Brasseur nie wykluczyła kolejnych dyskusji o Polsce, jeśli będzie taki wniosek.

Pod koniec tygodnia Komisja Wenecka – organ doradczy Rady Europy – wyda oficjalną opinię nt. zmian w polskim Trybunale Konstytucyjnym. Wcześniej „Gazeta Wyborcza” ujawniła przeciek z roboczej wersji dokumentu, do którego polski rząd będzie zgłaszał swoje uwagi.

RIRM

drukuj