fot. twitter.com/ARiMR_oficjalne

MRPiPS: w 2019 roku możliwy wzrost płacy minimalnej i stawki godzinowej

Niewykluczone, że w 2019 r. płaca minimalna wzrośnie do kwoty 2250 zł brutto. W górę pójdzie też stawka godzinowa i wyniesie 14,70 zł. Z taką propozycją wyszło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. We wtorek zajmie się nią Rada Ministrów.  

Stawki nieco różnią się od tych, które wynikają z przepisów. Zgodnie z nimi płaca minimalna miałaby wzrosnąć do 2217 zł, a stawka godzinowa – do 14,50 zł.

Wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed wyjaśnia, że propozycja ministerstwa podyktowana jest prognozami gospodarczymi.

– Ta pierwsza propozycja, która była przedstawiona, wynikała z przepisów ustawy mówiącej o wzroście płacy minimalnej. Był to wskaźnik, specjalnie liczony algorytm i to wychodziło 2217 zł. My zaproponowaliśmy podwyżkę do 2250 zł. Wynika z tego stawka godzinowa 14,70 zł. To jest podyktowane tym, że chcemy utrzymać wartość płacy minimalnej na poziomie 47% średniej płacy krajowej – mówi wiceminister Stanisław Szwed.

Rząd na wypracowanie stanowiska ws. wysokości przyszłej płacy minimalnej ma niewiele czasu. Najpóźniej do 15 czerwca musi przedstawić propozycję Radzie Dialogu Społecznego.

Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2100 zł brutto, a stawka godzinowa 13,70 zł. Wyższa płaca obowiązuje od 1 stycznia 2017 roku.

RIRM

drukuj