NFOŚiGW: przez 30 lat wartość proekologicznych inwestycji wyniosła blisko ćwierć biliona złotych

Przez 30 lat funkcjonowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wartość dofinansowanych proekologicznych inwestycji przez Fundusz wyniosła 237 mld zł – podkreślił p.o. prezesa NFOŚiGW Marek Ryszka.

30 czerwca 1989 roku nadany został statut narodowego funduszu. Oficjalnie zaczął on działać od 1 lipca 1989 roku.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej, że fundusz istnieje tak długo jak wolna Polska. 30 lat to tyle, ile ma wolna Polska – mówił. Przypomniał, że 30 lat temu stan środowisko w naszym kraju był w kiepskiej kondycji; wszystkie odpady były składowane, ścieki trafiały bezpośredni do rzek. Minister zaznaczył, że dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu, co jest zasługą m.in. systemu finansowania ochrony środowiska przez NFOŚiGW.

P.o. prezesa NFOŚiGW Marek Ryszka wyjaśnił, że przez 30 lat fundusz podpisał blisko 32 tys. umów, a ich wartość to 237 mld zł, z czego projektów ze środków krajowych wynosi 157 mld zł, a ze środków zagranicznych – 80 mld zł. Dodał, że fundusz ze środków własnych podpisał umowy na blisko 51 mld zł.

Dzięki pomocy finansowej NFOŚiGW zbudowano lub zmodernizowano 1,6 tys. oczyszczalni ścieków i 83 tys. km sieci kanalizacyjnej. Pieniądze z funduszu pomogły również m.in. zbudować siedem spalarni śmieci o wydajności 1 mln ton na rok, zwiększyć masę odpadów poddawanych odzyskowi, w tym recyklingowi do 6,8 mln ton rocznie.

PAP/RIRM

drukuj