fot. flickr.com

Posłowie zagłosują dziś nad projektem nowelizacji ustawy o cenach prądu

W Sejmie odbędzie się dziś głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o cenach prądu. Przewiduje on, że ceny dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego szpitali, mikro- i małych firm zostaną zamrożone na poziomie z czerwca ubiegłego roku.

Większe firmy od 1 lipca mają płacić ceny rynkowe i ubiegać się o pomoc de minimis. Wczoraj odbyło się drugie czytanie projektu. Posłowie nie zgłosili w jego trakcie żadnych poprawek.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił w trakcie II czytania, że Polacy mogą się czuć bezpiecznie.

– Polacy mogą być pewni, że ta energia elektryczna pozostanie do końca tego roku w takiej wysokości, jak jest i że te 50 proc. już na następny rok jest załatwione. Na 2020 rok już jest kwota 4 mld złotych załatwiona w akcyzie i opłacie przejściowej, jeśli chodzi o zrekompensowanie wzrostu cen energii. To już jest zapewnione, bo to jest na stałe – decyzje zapadły. Jeszcze na ten czas do przodu mamy sporo czasu, żeby znów pomyśleć, jak sobie z tym problemem poradzić – zaznaczył Krzysztof Tchórzewski.    

Minister energii mówił też, że gwarantuje, iż dzięki ustawie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej oszczędzą w ciągu 2019 r. 8 mld zł.

RIRM

drukuj