fot. twitter.com/PremierRP

Budapeszt: Premier M. Morawiecki bierze udział w szczycie Grupy V4

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy dziś w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Głównym tematem rozmów jest kwestia obsady stanowisk w Komisji Europejskiej oraz w innych instytucjach unijnych.

To bardzo ważne spotkanie. Szefowie rządów państw V4 mają przedyskutować wspólną strategię na zbliżający się szczyt UE – poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak dodał, to rozmowy kuluarowe i dziś raczej nie poznamy stanowiska.

– Chcemy opracować pełną strategię, tak aby faktycznie 20 i 21 czerwca w Brukseli iść jednym blokiem i aby zabiegać z jednej strony o pewną równowagę programową w ramach nowego rozdania w UE, a z drugiej strony o pewną równowagę geograficzną. To są więc te najważniejsze cele. Na tym poziomie nie będziemy deklarować żadnego stanowiska w zakresie polskiego komisarza, tak samo jak i w ramach popierania dla KE, jeśli chodzi o przewodniczącego Komisji. Poczekajmy na szczyt RE. Jeżeli dziś w Budapeszcie nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, to do 20-12 czerwca w tym zakresie będziemy raczej czekać, tak aby faktycznie dawać sobie też możliwości w zakresie różnych wariantów, które mogą się pojawić w UE. Bierzmy pod uwagę, że to rozdanie po wyborach do PE jest zupełnie inne niż dotychczas – podkreślił Piotr Mueller.   

W ubiegłym tygodniu premier Morawiecki spotkał się z szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim i kandydatem na szefa Komisji Europejskiej Manfredem Weberem.

Stanowisko polskiego rządu w sprawie kandydata na przewodniczącego KE będzie znane zapewne na następnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które zaplanowano na 20 czerwca.

RIRM

drukuj