fot. flickr.com

RCB: bez prądu 295 tys. odbiorców

Liczba odbiorców, która pozostaje bez prądu, wzrosła do 295 tys. – poinformował w poniedziałek wieczorem na Twitterze z-ca dyr. Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. Wyjaśnił, że najwięcej w woj. mazowieckim – aż 71 tys. odbiorców.

Jak poinformował w poniedziałek ok. godz. 18.00 z-ca dyr. Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz, wskutek sytuacji pogodowej, „bez prądu pozostaje 295 tys. odbiorców”.

Jak wyliczył, w województwie mazowieckim jest to – 71 tys. odbiorców, wielkopolskim – 64 tys., łódzkim – 55 tys., lubelskim – 37 tys., śląskim – 15 tys., zachodniopomorskim – 23 tys., dolnośląskim – 14,2 tys., kujawsko-pomorskim – 5,4 tys., małopolskim – 5,1 tys.

Wskazał również, że „od godz. 0.00 do 17.00 PSP odnotowała 4092 zgłoszenia dotyczące usuwania skutków zjawisk atmosferycznych”. Jak dodał, „najwięcej w woj. wielkopolskim – 770, dolnośląskim – 514 i śląskim – 486. Uszkodzonych zostało 56 budynków. Najwięcej na Dolnym Śląsku – 20.”

W niemal całym kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla ośmiu województw i wybrzeża IMGW wydał alerty drugiego stopnia, które obejmują Wielkopolskę, Łódzkie, Świętokrzyskie, Podkarpacie, Małopolskę, Śląsk, południowe i środkowe powiaty Mazowsza i Lubelskiego oraz północne powiaty Pomorskiego i Zachodniopomorskiego.

Dla pozostałych regionów wydano alerty pierwszego stopnia, ale w przypadku Dolnego Śląska IMGW nie wyklucza podniesienia go do drugiego. Taka zmiana najprawdopodobniej może zajść na zachodzie i w centralnej części województwa. Ostrzeżenia nie obejmują już woj. lubuskiego.

PAP

drukuj