fot. flickr.com

Energia Plus – rekompensata za podwyżki cen prądu

Wszystko wskazuje na to, że rządzący przygotowują nowy program socjalny. Z powodu wzrostu cen prądu minister energii Krzysztof Tchórzewski chce dopłacać do rachunków za prąd. Pieniądze miałyby pochodzić ze sprzedaży praw do emisji CO2.

Energia Plus – tak nazywać ma się nowy program socjalny. W skrócie można powiedzieć, że program ten ma zrekompensować gospodarstwom domowym podwyżki cen za energię elektryczną.

– Program Energia Plus byłby kolejnym programem prospołecznym, programem socjalnym, który pomógłby mieszkańcom, odbiorcom indywidualnym energii uporać się z rosnącymi kosztami energii elektrycznej – wyjaśnia poznańska radna PiS Ewa Jemielity.

Pieniądze na nowy projekt miałyby pochodzić ze sprzedaży praw do emisji CO2. Według ostrożnych szacunków w tym roku do budżetu państwa z tego tytułu ma wpłynąć prawie 5,5 mld zł. Jak tłumaczy poznański radny Mateusz Rozmiarek, pod uwagę branych jest kilka scenariuszy.

Zakładamy w tej chwili dwa rozwiązania. Pierwsze, być może zwolnienie z PiT. Drugie, być może w postaci jakiegoś dodatku dla osób najbardziej potrzebujących. Być może wsparcie 20 złotych miesięcznie – zwraca uwagę Mateusz Rozmiarek.

W skali roku dałoby to 240 złotych wsparcia. Szacuje się, że o tyle mniej więcej złotych w najbliższym roku ma podrożeć prąd. Dopłaty do rachunków za energię to jedno, ale rządowy program skupia się także na przedsiębiorstwach.

Jak najmniejsza emisja z przemysłu, energetyki i do tego jeszcze ciepłownictwo powiatowe, czyli tam, gdzie mamy dobrze rozwiniętą sieć ciepłowniczą, tam należy zadbać o to, żeby przedsiębiorstwa ciepłownicze jak najmniej emitowały do atmosfery zanieczyszczeń powietrza – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na razie nie wiadomo, kiedy program Energia Plus wejdzie w życie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj