fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda: Od jakości kształcenia i badań w uczelniach wojskowych zależy bezpieczeństwo, ale i pozycja Polski w świecie

Od jakości kształcenia i poziomu badań prowadzonych w uczelniach wojskowych zależy nie tylko przyszłe bezpieczeństwo, ale również pozycja Polski w świecie – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

„Gotowość do najwyższych poświęceń dla ojczyzny, wzorowa obywatelska postawa i zdobywanie wiedzy służącej dobru wspólnemu zarówno w czasie wojny jak i w czasie pokoju to ideały, które pozostają wciąż aktualne i żywe. Dziękuję wszystkim, dzięki którym te cele są dziś niezmiennie i z dobrym skutkiem realizowane” – napisał prezydent w liście odczytanym przez przedstawiciela Biura Bezpieczeństwa Narodowego, komandora Jarosława Wypijewskiego.

Prezydent podkreślił, że jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych jest „dumny z tego, że polscy żołnierze są tak dobrze przygotowani do pełnienia swoich obowiązków”.

Zaznaczył, że przekonuje się o tym „wizytując jednostki Wojska Polskiego w kraju i polskie kontyngenty wojskowe za granicą, a także rozmawiając z przedstawicielami państw, z którymi współpracujemy w dziedzinie obronności”. Ocenił, że jest to w ogromnej mierze „zasługa wykładowców i kadry uczelni wojskowych”.

„To dzięki Państwa pracy możemy dziś czuć się bezpiecznie i być wiarygodnym sojusznikiem dla naszych partnerów w NATO” – zaznaczył prezydent.

Jak podkreślił, „od jakości kształcenia i poziomu badań prowadzonych w uczelniach wojskowych zależy nie tylko przyszłe bezpieczeństwo, ale również pozycja Polski w świecie”.

„Tak potrzebne obecnie programy modernizacyjne i innowacyjne rozwiązania w zakresie obronności, w przemyśle zbrojeniowym, ale także w całej gospodarce czy w różnych dziedzinach nauki winny się rodzić właśnie tutaj – w murach Akademii” – napisał prezydent. Aby tak było – dodał – „konieczne jest wzmocnienie współpracy uczelni wojskowych z instytucjami publicznymi, podmiotami gospodarczymi, organizacjami pozarządowymi”. Prezydent zapewnił o swojej przychylności dla tych działań.

Specjalny list skierował do uczestników poniedziałkowej uroczystości także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Znakomita, doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna Akademii, szeroka oferta programowa, bogata infrastruktura, szkoleniowa oraz współpraca w ramach różnych projektów międzynarodowych zapewnia zdobycie gruntownego wykształcenia w dziedzinach niezbędnych naszym marynarzom w mundurach”- napisał szef MON. List w imieniu ministra odczytał wiceszef MON Tomasz Zdzikot.

Jak poinformował prorektor ds. kształcenia AMW kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski, w Akademii studiuje na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich łącznie ok. 3 tys. studentów, z tego ok. 300 to polscy studenci wojskowi. Na uczelni pobiera też naukę 150 wojskowych studentów zagranicznych. Uczelnia prowadzi 14 kierunków studiów I i II stopnia, w tym pięć wojskowych.

W drugiej części poniedziałkowych uroczystości oficjalnie otwarto nową kryta pływalnię – kolejny obiekt istniejącego od 2016 roku kompleksu sportowego AMW.

PAP

drukuj