fot. PAP/EPA

Andrzej Duda zabierze głos na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Prezydent Andrzej Duda zabierze dziś głos w Debacie Generalnej 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Jego politycznym przesłaniem ma być wzmocnienie polskiej obecności w systemie Narodów Zjednoczonych.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski, jeszcze przed wylotem do USA mówił, że Andrzej Duda wystąpi na sesji jako trzeci mówca, bezpośrednio po Baracku Obamie, przed prezydentem Chin i prezydentem Rosji. Przesłanie prezydenta Polski będzie oparte na dwóch filarach.

– Pokój i prawo, pokój przez prawo, pokój dzięki prawu. To jest także motyw przewodni naszej linii, swoistej kampanii na rzecz członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa, a chcemy w niej być państwem, które będzie bardzo silnie akcentowało potrzebę przywrócenia ładu międzynarodowego, opartego o przestrzeganie prawa międzynarodowego – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Podczas wizyty zaplanowane są rozmowy dwustronne prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Chile, królem Jordanii, prezydentami Ukrainy, Kazachstanu, Węgier, Senegalu i premierem Nowej Zelandii.

Prezydent Polski weźmie też udział w trzech dużych konferencjach wielostronnych. Jedna z nich ma dotyczyć misji pokojowych, a druga walki z terroryzmem i tzw. Państwem Islamskim. W spotkaniach prezydentowi będzie towarzyszył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

RIRM

drukuj