fot. PAP/Mateusz Marek

Prezydent A. Duda kontynuuje rozmowy o zacieśnianiu polsko-egipskiej współpracy

Trwa wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z małżonką w Egipcie. Drugi dzień minął pod znakiem spotkań z władzami tego kraju i rozmów o zacieśnianiu polsko-egipskiej współpracy.

To już drugi dzień wizyty Andrzeja Dudy w Kairze. Rozpoczął się on od spotkania z prezydentem Egiptu. Przywódcy w czasie rozmów skupili się przede wszystkim na współpracy gospodarczej, wspieraniu Egiptu w obliczu kryzysu żywnościowego oraz na kwestii dostarczania gazu z Egiptu do Unii Europejskiej. Prezydenci podkreślali też znaczenie polsko-egipskich relacji.

– Cieszę się tym bardziej z tej wizyty, ponieważ wierzę w to, że rozpocznie ona nową erę w relacjach między Polską a Egiptem (…). Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że w naszych relacjach bardzo dużo się dzieje, by stosunki polsko-egipskie się zintensyfikowały – wskazał prezydent RP.

– Choć to pierwsza taka wizyta, to relacje polsko-egipskie kształtują się już od wieku. Wizyta podkreśla istotność naszych relacji – mówił Abd el-Fatah es-Sisi, prezydent Egiptu.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał o sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że konieczna jest jednomyślność i nie ma miejsca na ustępstwa wobec Rosji.

– Przy tym stole, przy którym będą wypracowane na drodze negocjacji rozwiązania prowadzące do zakończenia wojny, musi zasiadać Ukraina. I Ukraina musi przyjąć dobrowolnie te rozwiązania, w których partycypowała jako rozwiązania własne – zaznaczył.

Następnie prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką udali się na spotkanie z patriarchą Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Tawadrosem II.

Na koniec dnia polski prezydent spotkał się z premierem Egiptu. Politycy najpierw rozmawiali z udziałem delegacji, a następnie wspólnie otworzyli polsko-egipskie Forum Gospodarcze.

– Jako jedna z najprężniej rozwijających się gospodarek wśród państw afrykańskich oraz największy kraj arabski, Egipt stanowi atrakcyjne miejsce dla polskich przedsiębiorców i inwestorów. Między innymi dzięki tym walorom Egipt jest dla Polski głównym partnerem gospodarczym w tej części świata oraz stanowi dla naszych przedsiębiorców naturalną bramę do pozostałych rynków państw afrykańskich i arabskich – podkreślił Andrzej Duda.

We wtorek prezydent Polski złoży wizytę w jednej z najsłynniejszych uczelni muzułmańskich na świecie, Uniwersytecie Al-Azhar. Następnie Andrzej Duda uda się na cmentarzu Wspólnoty Narodów w Heliopolis. Po południu wróci do Polski.

Jakub Więcław, Kair/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl