fot. PAP/Mateusz Marek

Wizyta polskiej pary prezydenckiej w Egipcie

Rozmowy z przedstawicielami najwyższych władz kraju oraz inauguracja polsko-egipskiego forum gospodarczego – tak wygląda drugi dzień wizyty polskiej pary prezydenckiej w Egipcie. O godz. 11.00 rozpoczęło się dziś spotkanie prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Egiptu Abdelfattaha Al Sisiego.

 

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przybyli do Egiptu już wczoraj. W pierwszej kolejności prezydent RP złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie z całą delegacją udał się do ambasady, gdzie spotkał się z Polonią. Prezydent RP wręczył odznaczenia oraz nagrody dla dzieci, które brały udział w konkursie plastycznym.

 

– Cieszę się, że jest tutaj polskość. Może nie ma wielu Polaków w Egipcie. Jest Was ok. 600 osób. Jednak jest to wystarczająca liczba, by Polska była tu dobrze widziana. Dziękuję ogromnie za to, że te 600 osób wykonuje tutaj naprawdę wielkie dzieło dla Polski – podkreślił prezydent RP.

 

 

Prezydent Andrzej Duda mówił o tym, z czym przyjechał do Egiptu i o czym będzie rozmawiał z tutejszymi władzami. To przede wszystkim współpraca gospodarcza między Polską a Egiptem.

 

– Dzisiaj obrót handlowy Polski z Egiptem to zaledwie 700 mln dolarów. Biorąc pod uwagę potencjał obu krajów, nikomu nie trzeba tłumaczyć, że ten obrót może być znacznie większy. Mam nadzieję, że ta wizyta zbuduje pod to podwaliny – wskazał prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent RP w Egipcie będzie też rozmawiał z władzami o Ukrainie. Podczas ostatniej wizyty w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski prosił, aby przekazać władzą egipskim wiadomości od niego.

 

– Staramy się wspierać tych, którzy są u nas i tych, którzy walczą. Staramy się także pomagać im poprzez działania dyplomatyczne – zapewnił  polski prezydent.

Dziś Andrzej Duda spotyka się z prezydentem Egiptu, następnie będzie rozmawiał z Tawadrosem II, patriarchą koptyjskiego kościoła ortodoksyjnego. Na koniec prezydent Andrzej Duda spotka się z premierem kraju, po czym wspólnie  otworzą polsko-egipskie forum gospodarcze.

 

Jakub Więcław/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl