Szef MSZ Egiptu podał się do dymisji

Minister spraw zagranicznych Egiptu Mohammed Kamal Ali Amr podał się do dymisji – poinformowała dzisiaj egipska oficjalna agencja MENA

Amr jest najważniejszym członkiem egipskiego rządu, który rezygnuje po poniedziałkowej dymisji czterech ministrów, w tym szefa resortu turystyki, w następstwie masowych demonstracji domagających się ustąpienia prezydenta Mohammeda Mursiego – pisze agencja AFP.

Według Reutera, który powołuje się na agencję MENA, od niedzielnych demonstracji na dużą skalę sześciu ministrów złożyło dymisję, w tym szef dyplomacji.

Dzień wcześniej siły zbrojne Egiptu wystąpiły z faktycznym ultimatum pod adresem konfrontowanego z masowymi protestami Mursiego, żądając, by politycy w ciągu 48 godzin uzgodnili plan przezwyciężenia obecnego kryzysu.

Organizatorzy protestów, którzy w niedzielę ogłosili pozbawienie Mursiego władzy przez naród, żądają by ustąpił on do godziny 17 we wtorek, gdyż w przeciwnym razie zostaną wznowione demonstracje na wielką skalę.

Tymczasem dzisiaj nad ranem urząd prezydenta odrzucił ultimatum, podkreślając że oświadczenie armii nie było konsultowane i zawiera elementy „mogące wywołać zamieszanie”. Prezydent zamierza kontynuować swój własny plan zmierzający do pojednania narodowego.

W poniedziałek minister obrony gen. Abd el-Fatah Said es-Sisi zaznaczył, że kraj znalazł się w niebezpieczeństwie po tym, gdy miliony Egipcjan wyszły w niedzielę na ulice, żądając ustąpienia Mursiego, a główna siedziba rządzącego islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego została zdemolowana. Zdaniem Sisiego w tej sytuacji niezbędne jest rozszerzenie politycznej bazy rządu.

Sisi, który jest również naczelnym dowódcą sił zbrojnych, zadeklarował, że będą one nadzorować realizację mapy drogowej „z udziałem wszystkich frakcji i partii narodowych oraz ludzi młodych”, ale nie zaangażują się bezpośrednio w politykę i rządzenie.

Demonstrujący przed pałacem prezydenckim przeciwnicy Mursiego przyjęli oświadczenie z entuzjazmem. Zadowolenie wyraził także będący największym ugrupowaniem opozycyjnym Front Ocalenia Narodowego, który od miesięcy domaga się utworzenia rządu jedności.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl