fot. wikipedia

Były minister finansów Egiptu skazany na dożywotnie więzienie

Były minister finansów Egiptu Jusef Butros-Ghali został skazany we wtorek na dożywotnie więzienie za defraudację środków publicznych. Proces odbył się zaocznie i wyrok nie jest prawomocny – poinformowały egipskie media.

Butros-Ghali został uznany za winnego zdefraudowania w przeliczeniu około 3 mln dol. w latach 2009-2010, czyli pod koniec kadencji na stanowisku ministra finansów.

Były minister wyjechał z kraju pod koniec stycznia 2011 r. i obecnie przebywa w Londynie. W razie powrotu do kraju Butros-Ghali ma prawo domagać się do ponownego rozpatrzenia sprawy.

W 2011 roku został zaocznie skazany w innej sprawie na 30 lat ciężkich robót za wykorzystywanie państwowego majątku dla celów prywatnych.

Jusef Butros-Ghali, bratanek byłego sekretarza generalnego ONZ Butrosa Butrosa-Ghalego (w latach 1992-1996), kojarzony jest z polityką, która z jednej strony przyspieszyła wzrost gospodarczy Egiptu, z drugiej zaś pogłębiła majątkowe rozwarstwienie społeczeństwa.

Butros-Ghali był ministrem finansów w czasie prezydentury Hosniego Mubaraka. Były prezydent, zmuszony do ustąpienia na fali ludowej rewolty na początku 2011 roku, ma być w maju ponownie sądzony za udział w zabójstwie demonstrantów oraz korupcję.

W kwietniu kairski sąd ma wydać wyroki w odrębnej sprawie, w której oprócz Butrosa-Ghalego sądzony będzie też były premier Egiptu Ahmed Nazif oraz były minister spraw wewnętrznych Habib el-Adly; przebywają oni w więzieniu w Kairze.

PAP/RIRM

drukuj