Fuzje w górnictwie?

Resort gospodarki chce połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Jastrzębską Spółką Węglową. Obecnie prowadzone są analizy w tym zakresie.

Jak napisała jedna z gazet prace nabrały szybszego tempa, ponieważ sytuacja Katowickiego Holdingu Węglowego pogarsza się z dnia na dzień. Od początku roku strata spółki sięgnęła kilkudziesięciu milionów złotych.

Związkowcy podkreślają, że to rozwiązanie jest tylko protezą tego, co być powinno. Zarzucają osobom odpowiedzialnym za spółki nieumiejętne zarządzanie.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S” podkreśla, że import surowca do Polski wynosi od 12 do 14 mld zł. Ponadto, dodaje, że rynek węgla nie jest wolny; jest ściśle uzależniony od polityki.

Nie wiem, ile wysiłku wkładali zarządzający spółkami węglowymi, przy politycznych decyzjach; przy braku wyceny węgla i braku ochrony rynku zbytu węgla w Polsce to jest nieporozumienie. To daje sygnał do społeczeństwa, że rządzący nie radzą sobie z tym problemem. Bądź jest to rzeczywiście celowe działanie, wynikające z pakietu klimatyczno-energetycznego, którego zadaniem jest zlikwidowanie górnictwa w Europie, ale przede wszystkim w zlikwidowanie górnictwa w Polsce – powiedział przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S”.

Jastrzębska Spółka Węglowa planowała przejęcie lubelskiej Bogdanki. Do fuzji jednak nie doszło ze względu na zbyt wysoką cenę spółki i zmiany na stanowisku ministra gospodarki.

 

RIRM

drukuj