fot. PAP/Maciej Kulczyński

Polkowice: nie żyje dwóch górników; trwa akcja ratunkowa

Dwóch górników nie żyje, a sześciu jest wciąż poszukiwanych w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach (woj. dolnośląskie). We wtorek wieczorem doszło tam do silnego wstrząsu. Władze kopalni oceniają go na 8 w skali Richtera. Nadal trwa akcja ratunkowa.

W poszukiwanie zaginionych górników zaangażowanych jest łącznie trzynaście oddziałów ratunkowych – informował rano Prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki, w trakcie konferencji transmitowanej m.in. przez TVP info.

– Dziewięć (oddziałów – red.) bezpośrednio cały czas prowadzi akcję ratunkową. Staramy się ustalić miejsce przebywania poszkodowanych. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci skalą tej tragedii, która wydarzyła się w miejscu, które ocenialiśmy jako rejon o średnim stopniu zagrożenia. Niestety to zdarzenie nastąpiło w sposób zupełnie nieoczekiwany i niemożliwy do przewidzenia – powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki.

KGHM zamierza ogłosić czterodniową żałobę; odwołana zostanie część imprez związana z przypadającą w niedzielę Barbórką.

Kopalnia Rudna jest największą kopalnią miedzi w Europie i jedną z największych głębinowych kopalni tej rudy na świecie.


RIRM

drukuj