fot. PAP/Andrzej Grygiel

Śledczy z Polski i Czech spotkają się ws. wypadku w kopalni w Stonawie

Polscy i czescy śledczy spotkają się dziś ws. wypadku w kopalni w Stonawie. W wyniku wybuchu metanu zginęło tam 13 górników, w tym 12 Polaków.

Strony spotkania w Karwinie omówią zasady współpracy w zakresie wyjaśniania przyczyn katastrofy. W tym celu miałby powstać specjalny zespół śledczy. Obecnie w Czechach i w Polsce toczą się odrębne postępowania ws. wypadku.

Powołanie międzynarodowego zespołu prokuratorskiego do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia w czeskiej kopalni zaproponowała strona polska. Z kolei dzisiejsze spotkanie odbędzie się na zaproszenie Czech – wskazuje Joanna Smorczewska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

– Z inicjatywą tego spotkania wystąpiła strona polska, bowiem bezpośrednio po wszczęciu postępowania zwróciliśmy się do strony czeskiej o utworzenie międzynarodowego zespołu śledczego. W związku z tym odbędzie się spotkanie w Prokuraturze Ostrawskiej, na zaproszenie Prokuratury czeskiej. Ze strony polskiej będzie to prokurator Radosław Woźniak, szef Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, jak również naczelnik Wydziału Pierwszego Śledczego prokurator Aleksandra Tartanus i referent postępowania – informuje Joanna Smorczewska.

Do wypadku w czeskiej kopalni Stonawa doszło 20 grudnia. W wyniku zapalenia i wybuchu metanu ponad 800 m pod ziemią zginęło 13 górników.

Ciało jednej z ofiar wydobyto krótko po tragedii, a zwłoki kolejnych trzech osób – w niedzielę 23 grudnia. Pod ziemią nadal znajdują się ciała 9 górników. W szpitalu w Ostrawie wciąż przebywają dwaj ranni mężczyźni. Stan jednego z nich nadal jest bardzo ciężki.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl