fot. twitter.com

Premier M. Morawiecki udaje się do Sarajewa; spotka się z polskimi żołnierzami i premierem Bośni i Hercegowiny

Premier Mateusz Morawiecki uda się dziś z wizytą do Bośni i Hercegowiny, gdzie spotka się m.in. z żołnierzami polskiego kontyngentu wojskowego stacjonującymi w Sarajewie; planowane jest też spotkanie z premierem BiH.

Podczas wizyty szefowi polskiego rządu towarzyszyć będzie m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.

Podczas pobytu w bazie Butmir premier Morawiecki spotka się z dowódcą EUFOR (European Union Force in Bosnia and Herzegovina) Martinem Dorferem. Zaplanowano też jego spotkanie z dowódcą misji NATO w BiH Marti Bissell.

Ponadto, szef polskiego rządu weźmie udział w uroczystym apelu oraz odbierze meldunek od dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, a następnie zje lunch z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Sarajewie.

Podczas wizyty w Sarajewie premier Morawiecki ma się też spotkać z szefem tamtejszego rządu Denisem Zvizdiciem.

Polska armia stacjonuje w BiH od przeszło 25 lat; obecnie polski kontyngent składa się z żołnierzy 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, a dowódcą XVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA jest ppłk Jarosław Bondalski.

Celem unijnej misji EUFOR ALTHEA jest szkolenie i budowa zdolności wojskowych sił zbrojnych BiH oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa.

W połowie ubiegłego roku polski kontyngent w Sarajewie odwiedził szef MON Mariusz Błaszczak. Z kolei w 2017 roku 14. zmianę polskiego kontyngentu misji EUFOR ALTHEA odwiedził ówczesny szef MON Antoni Macierewicz; była to pierwsza zmiana, którą odwiedził minister obrony.

W 2010 roku PKW EUFOR zakończył zadania stabilizacyjne w BiH i od tamtej pory wypełnia zadania szkoleniowo-doradcze, udziela też pomocy humanitarnej. PKW stacjonuje w Sarajewie, Doboju i Banja Luce.

Operacja ALTHEA została uruchomiona w grudniu 2004 roku i jest największą operacją lądową Unii Europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj