Akcja policji: 23 zatrzymanych, zabezpieczono 34 tony nielegalnego tytoniu

23 osoby zatrzymane w związku z produkcją i handlem nielegalnym tytoniem – to bilans akcji funkcjonariuszy CBŚP i policjantów wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KSP, które zostały przeprowadzone w kilku miejscach w kraju. Zabezpieczono 34 tony tytoniu.

Działania – niezależnie od siebie – przeprowadzili policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Stołecznej Policji i funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, we współpracy z celnikami, strażą graniczną oraz służbą skarbową.

Stołeczni policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem i paserstwem wyrobami tytoniowymi. Podczas działań odkryli magazyny w Grodzisku Mazowieckim oraz w Jankach, w których składowany był nielegalny towar.

„Podczas działań funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 65 tys. paczek papierosów i ponad 27 ton krajanki tytoniowej. Wartość uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku wyniosła ponad 22 mln zł” – powiedział PAP rzecznik stołecznej policji asp. szt. Mariusz Mrozek.

Jak poinformował, zatrzymanych zostało 7 osób, które usłyszały zarzuty przechowywania papierosów i krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy skarbowej i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się paserstwem i obrotem wyrobami akcyzowymi. Sąd na wniosek prokuratury aresztował zatrzymanych na 3 miesiące.

W wyniku podobnych akcji przeprowadzonych przez Centralne Biuro Śledcze Policji, we współpracy z celnikami, strażą graniczną oraz służbą skarbową, zabezpieczono 7 ton tytoniu i 5 mln papierosów. Nielegalna fabryka papierosów oraz dwie krajalnie znajdowały się w województwie wielkopolskim nieopodal Kępna, w woj. pomorskim koło Słupska oraz w małej miejscowości w powiecie starogardzkim.

„W sumie funkcjonariusze zatrzymali 16 osób, które trudniły się przestępczym procederem. Wśród nich jest 56-letni Waldemar M. powiązany z grupą pruszkowską, u którego wcześniej ukrywał się <<Słowik>>, przywódca tego gangu. Działalność zorganizowanych grup przestępczych naraziła Skarb Państwa na 146 mln złotych strat” – powiedziała PAP rzecznik CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Jak poinformowała, wśród zatrzymanych na terenie kilku województw są także osoby powiązane z zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się przestępstwami akcyzowymi.

„Była to kontynuacja sprawy z 2015 roku, podczas której w całej Polsce zlikwidowano w jednym dniu 8 krajalni tytoniu i zatrzymano w sumie 12 osób” – rzecznik.

W tym roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali 26 fabryk papierosów i 46 krajalni tytoniu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl