fot. https://twitter.com/PolskaPolicja

KSP: Sprowadzali do Polski kradzione kampery; u jednego z zatrzymanych znaleziono arsenał broni i amunicji

Policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji zatrzymali sześć osób podejrzanych o sprowadzanie z Niemiec do Polski kradzionych kamperów – powiedział rzecznik KSP, nadkom. Sylwester Marczak. Dodatkowo jeden z zatrzymanych odpowie za posiadanie pokaźnego arsenału broni i amunicji.

„Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji prowadzili operacyjne działania, podczas których ustalili grupę zajmującą się sprowadzaniem do Polski kradzionych na terytorium Niemiec kamperów” – poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Do pierwszego zatrzymania doszło w połowie listopada.

„W Ożarowie Mazowieckim policjanci zatrzymali do kontroli 42-letniego kierowcę pojazdu, co do którego istniało uzasadnione podejrzenie, że może być kradziony. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych podejrzenia potwierdziły się. Samochód został skradziony dwa dni wcześniej w Niemczech. Ponadto kierowca pojazdu nie posiadał żadnych dokumentów pojazdu” – tłumaczył policjant.

Po kilku dniach kryminalni zatrzymali do sprawy kolejnych trzech mężczyzn w wieku od 31 do 48 lat.

„48-latek wpadł podczas kontroli na autostradzie A2 w miejscowości Koszajec. Okazało się, że samochód, którym kieruje, został zarejestrowany, jako poszukiwany. Tego dnia również, tym razem w Warszawie wpadła kolejna osoba. To kierowca citroena Jumpera, kolejnego kampera poszukiwanego przez niemiecką policję” – zaznaczył.

Według ustaleń śledczych jeden z zatrzymanych mężczyzn, 31-latek, miał na posesji w powiecie siedleckim przechowywać kradzione samochody i motocykle.

„Dlatego policjanci udali się na miejsce, aby zabezpieczyć pochodzące z kradzieży pojazdy. Był to fiat Ducato oraz rozebrany już na części Ford Kuga. Ponadto policjanci zabezpieczyli też silnik od mercedesa wyprodukowanego w 2021 roku” – wyliczył.

„W trakcie przeszukania posesji, w pomieszczeniach gospodarczych kryminalni natrafili na pokaźny arsenał broni i amunicji, dlatego na miejsce wezwani zostali funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie. Podczas działań policjanci zabezpieczyli kilkaset sztuk amunicji różnego kalibru, pociski moździerzowe, granaty, kilkanaście sztuk broni: pistoletów, karabinów; proch strzelniczy a także narzędzia do produkcji i przerabiania broni i amunicji” – podał.

W trakcie przeszukiwania posesji na miejscu policjanci zastali 69-letniego właściciela oraz jego 45-letniego syna.

„Mężczyźni nie potrafili wytłumaczyć, jak weszli w posiadanie broni i amunicji, jak również zabezpieczonych wcześniej pojazdów” – przekazał.

„Dodatkowo policjanci przeszukali inną posesję, należącą do 45-latka, tym razem w Siedlcach. Tam również zabezpieczyli kampera, jak się okazało, skradzionego w październiku na terenie Niemiec” – dodał rzecznik KSP.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Aleksandra Skrzyniarz, poinformowała, że po zatrzymaniu sześciu mężczyzn usłyszało zarzuty paserstwa i ukrywania kradzionych pojazdów.

„Jedna dodatkowo będzie odpowiadała za posiadanie broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia” – podkreśliła prokurator.

„Sąd zastosował wobec pięciu zatrzymanych areszt tymczasowy na trzy miesiące. Z kolei jeden został objęty policyjnym dozorem, zastosowanym po wpłaceniu 20 tysięcy złotych poręczenia majątkowego” – dodała Aleksandra Skrzyniarz.

PAP

drukuj