PAP/Jacek Bednarczyk

Wraz z rozpoczynającymi się feriami rusza akcja „Bezpieczny autokar”

Bezpieczny dojazd na miejsce wypoczynku dzieci, młodzieży i tych, którzy im towarzyszą, to najważniejsza kwestia w związku z rozpoczynającymi się feriami – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Głogoczowie. Szef resortu poinformował o ruszającej akcji „Bezpieczny autokar”.

Jak wskazał minister Andrzej Adamczyk, kontrole nie mają na celu restrykcyjnego działania wobec kierowców czy właścicieli autobusów. Celem jest to, by autobusy były w odpowiednim stanie technicznym i nie stwarzały zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego, a szczególnie pasażerom.

Szef resortu dodał, że ważne jest też, by kierowcy autobusów wypełniali wszystkie normy – posiadali odpowiednie certyfikaty i uprawnienia, nie byli przemęczeni i byli „w absolutnym stanie trzeźwości”.

– To nie jest akcja jednorazowa. Przypomnę, podczas ostatnich ferii sprawdzono ponad 1300 autobusów. Niewiele z nich, bo 20, albo aż 20, wyłączono z ruchu, gdyż ich stan techniczny mógł wpływać na bezpieczeństwo podróżnych, stan techniczny nie pozwalał kontynuować jazdy. Dzisiaj przedsiębiorcy wiedzą: żaden praktycznie autokar, który wiezie młodzież, który wiezie dzieci, żaden autokar udający się na zimowiska i wracający z tych zimowisk – nie może posiadać usterek – zaznaczył minister.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur powiedział, że autokary będą sprawdzane na miejscu odjazdu, a dodatkowo będą wyznaczane stałe punkty kontrolne.

– Kontrole będą odbywały się na głównych szlakach komunikacyjnych (…). Jeżeli rodzic, opiekun wycieczki chciałby, żeby taki autokar został skontrolowany – prośba o kontakt – z odpowiednim wyprzedzeniem – z wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Tam będzie można się dowiedzieć, czy jest wyznaczony stały punkt kontrolny, czy inspektorzy przyjadą w miejsce odjazdu autokaru. Bardzo dokładnie sprawdzamy stan techniczny pojazdów: sprawdzamy, czy sprawne są takie elementy, jak układ hamulcowy, wydechowy, kierowniczy, czy nie ma wycieków spod pojazdu, czy opony nie są łyse – tłumaczył Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Kontrole prowadzone będą do ostatnich dni lutego.

RIRM/TV Trwam News


[GALERIA] Głogoczów: inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego podczas akcji „Bezpieczny autokar” polegającej na wzmożonej kontroli autokarów przewożących dzieci i młodzież w czasie ferii zimowych – fot. PAP/Jacek Bednarczyk.

drukuj