fot. TV Trwam News

„Bank Niemowlaka” – jedyne takie miejsce w Polsce

We Wrocławiu funkcjonuje jedyny w Polsce „Bank Niemowlaka”. Rodzice w potrzebie mogą się tam zaopatrzyć w odzież, kosmetyki dla maluchów, zabawki, żywność, pieluchy, wózki czy łóżeczka.

To jedna z licznych inicjatyw Fundacji „Evangelium Vitae” prowadzonej przez siostry Boromeuszki z Wrocławia. Siostra Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji „Evangelium Vitae” podkreśla, że pomysł stworzenia „Banku Niemowlaka” narodził się spontanicznie po otwarciu przez siostry w 2009 roku „okna życia”

– Większość ludzi sądzi, że dzieci, które trafiają do „okna życia” zostają u nas na wychowanie. Tak faktycznie dzieci są u nas maksymalnie do pół godziny. Potem trafiają na badanie do szpitala, a następnie do specjalnych jednostek wychowawczych. Po otwarciu w 2009 roku naszego „okna życia” zaczęto nam przynosić ubranka dla dzieci. Na początku nie było ich wiele i przekazywałyśmy za dzieckiem, które szło do szpitala. Natomiast zaczęło tego przybywać. Zorientowałyśmy się, że w dzielnicy – dość biednej – Wrocławia, w której znajduje się klasztor, często można spotkać samotne matki, czy młode dziewczyny spodziewające się dziecka i niemające w zasadzie znikąd pomocy. Wówczas zrodził się pomysł, że te napływające do nas ciuszki dla dzieci można podarować potrzebującym – mówi siostra Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji „Evangelium Vitae”.

Do banku niemowlaka miesięcznie zgłasza się około 40 osób. Część trafia samodzielnie, część kierowana jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub asystenta rodzinnego.

„Bank Niemowlaka” przyjmuje również pieluszki, czy środki do pielęgnacji niemowląt, które posłużą potrzebującym.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj