fot. https://pixabay.com/pl/photos/dziecko-gra%C4%87-badanie-kolor-865116/

Wsparcie dla rodzin. Nowością jest dofinansowanie żłobków i przedszkoli

Rodzice i opiekunowie złożyli już 386 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kontynuowany jest program Rodzina 500 Plus, jednak jego obsługą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowością jest dofinansowanie żłobków i przedszkoli.

Program 500 Plus od lat „łata dziury” w domowych budżetach rodzin. Jego obecność to jednak także inwestycja w edukację i rozwój najmłodszych – mówił Remigiusz Mincha, tata pięciorga dzieci. [czytaj więcej]

– Jesteśmy rodzicami, którzy dbają o swoje dzieci. Chcemy, żeby korzystali – szczególnie chłopcy – z zajęć sportowych, ale również muzycznych i językowych. Jest to potrzebne dla ich rozwoju – poinformował Remigiusz Mincha.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1483442421535068160

Z początkiem nowego roku, pieczę nad programem „Rodzina 500 Plus” przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowi świadczeniobiorcy powinni zatem kierować się do ZUS-u, na nieco zmienionych zasadach – powiedział jego rzecznik Paweł Żebrowski.

– Teraz, aby otrzymać środki z tego programu, należy składać wnioski wyłącznie za pomocą środków elektronicznych. Papierowe wnioski już odeszły do historii. Wnioski można składać na 3 sposoby: przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), przez portal Empatia i bankowość elektroniczną – wyjaśnił  Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1483413707996729344

Rodzice, którzy nie od dziś korzystają ze świadczenia, na razie nie muszą nic robić. Gminy mają obowiązek zajmować się wypłatą ich świadczeń do końca okresu rozliczeniowego, czyli do czerwca. Nowy rok przyniósł także kolejne wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi. Mowa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym.

– Ten Kapitał Opiekuńczy przysługuje rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości do 12 tys. zł. To jest na drugie i kolejne dziecko. Dla przykładu, jeżeli mamy dziecko od 12 do 35 miesiąca, możemy złożyć wniosek do ZUS-u. Możemy wybrać, czy chcemy 12 tys. pobierać w miesięcznych ratach po 1000 zł, lub po 500 zł. Tutaj już rodzice decydują o tym, jak dysponować tymi środkami – wskazał rzecznik ZUS.

Wsparcie nie jest opodatkowane i będzie udzielane niezależne od dochodu rodziny. Nabór wniosków trwa.

„W ciągu zaledwie trzech tygodni rodzice i opiekunowie złożyli wnioski obejmujące 386 tys. dzieci. To świetny wynik!” – wskazała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1483394962783879168

Z wnioskiem warto się pośpieszyć, bo jeśli złożymy go po 31 stycznia br., otrzymamy kapitał od miesiąca złożenia wniosku – bez wyrównania. Uzupełnieniem programu jest dofinansowanie opieki w żłobkach, o które będzie można ubiegać się od 1 kwietnia 2022 roku.

– Tutaj jest nieco inna sytuacja, dlatego że środki nie trafią bezpośrednio do rodziców, ale na konta placówek, do których dziecko chodzi. Program jest tak skonstruowany, że wysyłając dziecko do przedszkola, możemy liczyć na do 400 zł dofinansowania. Program jest skierowany do dzieci, które nie mogą skorzystać z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli chodzi o pierwsze dziecko – powiedział Paweł Żebrowski.

Rozwijająca się polityka prorodzinna państwa może wpłynąć korzystnie na wiele aspektów. Jednak efekty nie będą widoczne tu z dnia na dzień – podkreślił prof. Tomasz Rachwał, ekonomista.

– Trudno mówić o skokowym wzroście przyrostu naturalnego, ale już możemy myśleć o tym, że zmieni się tendencja w zakresie wskaźników dzietności, czyli przeciętnej liczby dzieci, jaką rodzi kobieta. Na pewno będzie to – choć pewnie nie tak duże jakby rodziny oczekiwały – ale jednak istotne wsparcie kobiet, które chciałyby wrócić do pracy zawodowej, choćby na część etatu – podkreślił prof. Tomasz Rachwał.

Zmiany proponowane przez rząd na rzecz polityki prorodzinnej należy uznać za korzystny impuls także dla gospodarki, pod warunkiem, że finansowanie programów socjalnych nie będzie odbywać się kosztem drastycznego podnoszenia podatków – dodał ekspert.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1483715837131464707

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl