Pos. Zieliński: „Nie ma jedności wokół obchodów Święta Niepodległości”

Klimat, który stwarza rząd przyczynił się do wielkich podziałów między Polakami i do takich zdarzeń, które wywołują emocje – powiedział poseł Jarosław Zieliński.

Były wiceszef MSWiA odniósł się do wydarzeń, jakie miały miejsce w tracie Marszu Niepodległości w Warszawie.

Pokojowy pochód zakłóciła grupa chuliganów, która podpięła się pod zgromadzenie. Doszło do starć z policją, spłonęła budka wartownicza pod rosyjską ambasadą oraz kojarzona, m.in. z paradami równości – tęcza, która kilka dni temu kolejny raz stanęła na Placu Zbawiciela.

Poseł Jarosław Zieliński podkreśla, że cała ta sprawa wymaga wyjaśnienia.

Po raz trzeci powtarza się ta sama sytuacja. Wówczas badaliśmy bardzo dokładnie wcześniejsze wydarzenia, analizowaliśmy dlaczego do nich doszło. W tamtych przypadkach, niestety, znajdowaliśmy odpowiedzi i działania nieprofesjonalne ze strony policji pod złym dowodzeniem, a nawet prowokacje. Czy teraz było tak samo? Czy inne względy i powody zdecydowały o tym, że nie udało się uniknąć takich zamieszek i awantur? – To wymaga wyjaśnienia. Myślę, że zajmiemy się tą sprawą na jednym z najbliższych posiedzeń sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych – powiedział poseł Zieliński.

Parlamentarzysta dodał, że obecnie nie ma jedności wokół obchodów Święta Niepodległości. Dzieje się tak, głównie z winy rządu i prezydenta, z winy obozu, który dzisiaj rządzi – dodał poseł.

Gdyby, w życiu publicznym była szanowana, honorowana i uznawana za wartość – prawda, gdyby był inny stosunek rządu do historii, naszej przeszłości i niepodległości zapewne wyglądałoby to całkiem inaczej. W stosunku do historii, państwa, patriotyzmu i największej wartości, jaką jest niepodległość mamy do czynienia z bardzo nieodpowiedzialną polityką. Sądzę, że ta atmosfera, klimat, który stwarza rząd – w ramach bardzo ograniczonej demokracji i wolności obywatelskich – przyczynił się do wielkich podziałów pomiędzy Polakami – zwrócił uwagę poseł Jarosław Zieliński.

PiS główne obchody Narodowego Dnia Niepodległości zorganizowało w Krakowie. Prezes partii Jarosław Kaczyński podkreślał, m.in., że musimy świętować naszą niepodległość, ale także jej bronić i strzec. Dodał, że są w naszym kraju siły, które polską niepodległość podważają.

RIRM

drukuj