pixabay.com

Analiza: 92 proc. seniorów boi się konsekwencji wycieku danych osobowych

92 proc. seniorów obawia się konsekwencji niekontrolowanego wycieku danych osobowych, m.in. w celu wyłudzenia kredytu. Niespełna 1/5 podejmuje działania, by chronić swoje dane – wynika z opracowanej z okazji Dnia Babci i Dziadka analizy Biura Informacji Kredytowej.

Badania przeprowadzone przez Biuro Informacji Kredytowej w najstarszej grupie wiekowej pokazują, że 92 proc. seniorów obawia się konsekwencji niekontrolowanego wycieku danych osobowych, gdyż może to zagrażać ich finansom.

Według BIK informacja o wykorzystaniu danych personalnych w celu wyłudzenia np. kredytu jest dla grupy wiekowej 65 plus powodem do zmartwień. Co drugi 65-latek (54 proc.) w takim przypadku „bałby się kłopotów i braku pomyślnego rozwiązania takiego problemu”. Z kolei co piąty przedstawiciel tej grupy w takiej sytuacji zachowałby spokój, „mając nadzieję na skuteczne wyjaśnienie okoliczności”.

Autorzy analizy zwrócili też uwagę, że seniorzy w trakcie testu, w którym należało wychwycić adres strony internetowej niebudzącej zaufania, nie poradzili sobie najlepiej. Właściwej odpowiedzi udzieliło 11 proc. badanych i był to najniższy wskaźnik spośród wszystkich kategorii wiekowych, wyraźnie słabszy od średniej dla ogółu ankietowanych wynoszącej 20 proc.

Jak zaznaczono, kliknięcie w link z zamienioną literą w e-adresie czy zalogowanie się na witrynie do złudzenia przypominającej stronę naszego banku, to powszechne socjotechniki, których celem jest niekontrolowane udostępnienie swoich danych przestępcom.

„Tylko niespełna 1/5 seniorów podejmuje zdecydowane działania, aby chronić swoje dane” – wskazano w analizie.

Według ekspertów niski priorytet w zakresie przywiązywania wagi do ochrony swoich urządzeń czy aktywnego korzystania z narzędzi zabezpieczających przed wyłudzeniem wśród osób starszych może wynikać z braku wystarczającej wiedzy na ten temat albo z oczekiwania, że „ktoś z rodziny zaopiekuje się starszą osobą i zadba o jej ochronę przed wyłudzeniami”.

BIK zwróciło uwagę na pomocne w tym zakresie rozwiązania, które pomagają chronić się przed wyłudzeniem z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych.

„Pożytek z nich mogą czerpać nie tylko babcie i dziadkowie, ale również młodsze pokolenia” – stwierdzono.

Z analiz BIK wynika też, że ponad połowa osób w wieku 60-74 lata (51,4 proc.) korzysta z internetu, a 43,1 proc. łączy się z nim codziennie. Jednocześnie część seniorów nie nadąża za „cyfrową rewolucją” – często brakuje im umiejętności poruszania się w sieci.

Jak podkreślił Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa Biura Informacji Kredytowej, ochrona i edukacja osób starszych w zakresie technologii cyfrowych jest szczególnie istotna.

„Zmieniająca się infrastruktura dostępu do leczenia, sposób załatwiania spraw urzędowych czy zakupów wpływa na dobrostan psychiczny osób starszych” – stwierdził.

Zwrócił uwagę, że większość naszych działań przenosi się do internetu, „co może budzić niepokój”.

„Procesy demograficzne, idące w kierunku rosnącej tzw. srebrnej generacji, wymagają od nas konieczności kształtowania społeczeństwa cyfrowego i wyrównywania wiedzy międzypokoleniowej” – dodał.

Podkreślił, że warto uświadamiać seniorom liczne zagrożenia, a z drugiej wskazać na sposoby przeciwdziałania – z jednej strony warto uświadamiać im liczne zagrożenia, a z drugiej wskazywać na sposoby przeciwdziałania.

Eksperci BIK podkreślili, że cyberprzestępcy wykorzystują brak znajomości technologii wśród starszych osób, narażając ich na utratę często oszczędności życia.

„Nieocenioną rolę w zakresie pomocy, ocenie potrzeb i w zmianie przyzwyczajeń u seniorów mogą odegrać młodsze pokolenia, w tym wnuki” – wskazał Andrzej Karpiński.

Dodał, że przy okazji święta Babci i Dziadka warto spytać, czy starsi nie potrzebują pomocy, a zamiast wyszukanego prezentu, zaproponować im pomoc w założeniu „grupy rodzinnej”, by wspólnie chronić się przed e-wyłudzeniem.

Eksperci przypomnieli, że zachodzące procesy demograficzne, w których populacja osób starszych wzrasta w szybkim tempie, to trend globalny.

„W Polsce mamy 9,8 mln osób w wieku 60 lat i więcej. Stanowią oni ponad jedną czwartą ludności kraju, a ich udział rośnie z roku na rok” – podsumowano.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl