fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Rząd ułatwi rolnikom sprzedaż żywności?

Rząd zajmie się dziś projektem ustawy, który ma ułatwić sprzedaż żywności przez rolników. Gospodarze będą mogli sprzedawać żywność wytworzoną przez siebie z własnych produktów. Jej sprzedaż o wartości do 20 tys. zł rocznie będzie nieopodatkowana.

Nadzór nad produkcją będzie miała Inspekcja Weterynaryjna.

Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom produkcję i sprzedaż wytworzonej przez siebie żywności odbiorcom końcowym tj. głównie lokalnym konsumentom.

Senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący rolniczej „Solidarności”, podkreśla, że strona społeczna od dawna postulowała ułatwienie przepisów dotyczących sprzedaży żywności przez rolników.

– Chcieliśmy, aby ten projekt miał charakter zwolnienia. Wystosowaliśmy propozycję – 20 tys. zł. Nie udało się tego przeforsować. Poszło to w innym kierunku i ta ustawa, która została uchwalona za poprzedniego rządu, jest ustawą opodatkowaną ryczałtem. Proponowaliśmy zwolnienie z podatku, aby rolnik sprzedawał swoje produkty. Stawialiśmy taki wniosek, aby to była dziesięciokrotność np. kwoty wolnej. To nie jest dochód, tylko to jest obrót, a to jest szalona różnica. Taka propozycja była przez związek proponowana i rozumiem, że w tej chwili rząd przymierza się do tych rozwiązań – mówi senator Jerzy Chróścikowski.

Według założeń nowa ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

RIRM

drukuj