Minister spotka się z rolnikami w Szczecinie

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba spotka się dziś w Szczecinie z rolnikami, którzy niemal codziennie od trzech tygodni wyjeżdżają ciągnikami na ulice miasta, blokując jego ruch.

W ten sposób protestują przeciwko nieprawidłowej sprzedaży ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych w Szczecinie. Ich zdaniem, ANR dopuszcza do przetargów na sprzedaż ziemi podstawione osoby, które kupują grunty za pieniądze zagranicznych inwestorów.

Rozmowy z szefem resortu odbyły się już przed świętami Bożego Narodzenia.Wówczas Stanisław Kalemba przedstawił propozycje zmian, które pozwoliłyby na wyeliminowanie w przetargu ograniczonym podstawionym osobom – jeżeli zastrzeżenia do oferentów zgłosiłaby powiatowa izba rolnicza, Agencje Nieruchomości Rolnych odstępowałaby od przetargów.

Prawdopodobnie jednak minister będzie musiał podjąć rozmowy na szczeblu rządowym – mówi Edward Kosmal, przewodniczący RI NSZZ Solidarność w zachodniopomorskim.

-Pan minister był tutaj, zapoznał się z naszymi problemami, obiecał, że się im przyjrzy i zaproponuje pewne rozwiązania. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy od pana ministra odpowiedź na nasze postulaty; niestety nie są to informacje obiecujące, czyli rozwiązujące nasze problemy. Jeżeli spotkanie będzie w takiej konwencji, jak propozycje, to niewiele uzyskamy. Będziemy zmuszeni pozostać na barykadach i dalej protestować. Uważam, że są to ważne problemy. Nie dość, że są nagłośnione, mamy poparcie organizacji zawodowych; jest to ważny problem. Pan minister będzie musiał prowadzić rozmowy na szczeblu rządowym, by te problemy rozwiązać – mówi Edward Kosmal.

Rolnicy od ponad trzech tygodni sprzeciwiają się bezprawnemu sprzedawaniu państwowej ziemi w zagraniczne ręce.

Przypomnijmy, w pierwszej kolejności grunty miały trafiać do rodzinnych gospodarstw rolnych, a tymczasem na przetargach często kupują je podstawione osoby, za którymi kryją się duże spółki rolne, bardzo często powiązane  z zagranicznym kapitałem.

-W przeddzień przetargu, kiedy spekulanci robią zajazd na te grunty, obsiewają je, te grunty nie idą do przetargu, choć jest on ogłoszony i jest ustalona lista chętnych na te grunty. Idą do agencji i proszą o naliczenie czynszu dzierżawnego. Agencja to akceptuje, bo nalicza mu czynsz dzierżawny i za to dostaje dopłaty. Takich nielegalnych umów jest prawie na 10 000 hektarów – powiedział Edward Kosmal.

 

Wypowiedź Edwarda Kosmala


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl