Mleko tanieje

Od początku roku obserwowany jest spadek cen mleka. Nie jest on – szczęśliwie dla rolników – zbyt duży.

W styczniu, w stosunku do grudnia 2013 roku, spadek cen mleka był nieodczuwalny, bo wyniósł tylko 0,2 procent. W lutym okazał się wyraźniejszy, gdyż w poprzednim miesiącu mleczarnie płaciły przeciętnie za 1 litr surowca 1,51 zł – to o 2 grosze, czyli o ponad 1 proc., mniej niż w styczniu. Jednak mleko jest cały czas drogie, gdyż w porównaniu z lutym 2013 r. zakłady przetwórcze płacą rolnikom o prawie 23 proc. więcej.

Najwyższe ceny utrzymują się w województwach: kujawsko-pomorskim, opolskim i zachodniopomorskim, gdzie litr kosztuje ponad 1,6 zł. Najtańsze mleko jest kupowane w Małopolsce, gdzie za litr płaci się rolnikom 1,40 zł. Ale akurat ten region był tym, gdzie w lutym mleko najbardziej podrożało (o 1,6 proc.). Z kolei na Mazowszu odnotowano największy miesięczny spadek cen skupu (o 4 proc.) – za litr mleczarnie płaciły w lutym około 1,51 zł.

Według analityków Banku BGŻ, sytuacja na rynku mleczarskim ma charakter okresowy, bo często na początku roku ceny skupu mleka spadają, choć akurat rok temu te spadki były niższe niż teraz. Eksperci twierdzą też, że to, co teraz się dzieje z mlekiem, jest skutkiem tego, iż zakłady już nie walczą tak ostro o dostawców jak jeszcze kilka miesięcy temu. Mleczarnie podkupywały sobie rolników, bo chciały zwiększyć produkcję. Dzięki bowiem dobrej koniunkturze w Europie i na innych kontynentach rósł popyt na przetwory mleczne. Teraz konkurencja jest jednak słabsza. I to może być też powodem dalszych spadków cen skupu mleka w kolejnych miesiącach.

Na razie rolnicy mają większe zmartwienie z powodu limitów produkcji. Znaczna część hodowców stoi przed widmem konieczności zapłacenia wysokich kar za przekroczenie indywidualnych kwot mlecznych przypisanych ich gospodarstwom. Przypomnijmy, że 31 marca kończy się rok kwotowy 2013/2014 i choć wstępne dane dotyczące produkcji mleka będziemy mieli najwcześniej za kilka tygodni, to jednak jest w zasadzie przesądzone, że Polska wyprodukowała więcej mleka, niż zezwala na to unijny limit. Dla naszego kraju wynosi on około 9,9 mln ton, a tymczasem przez 11 miesięcy roku kwotowego, czyli w okresie od kwietnia 2013 r. do lutego 2014 r., mleczarnie skupiły około 9,2 mln ton. Biorąc pod uwagę dynamikę skupu mleka, Agencja Rynku Rolnego szacuje, że Polska przekroczy kwotę krajowej dostaw hurtowych o prawie 2 proc., a to będzie skutkować koniecznością uiszczenia opłaty wyrównawczej.

Krzysztof Losz

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl