fot. PAP/Paweł Supernak

Waszczykowski: bezpieczeństwo najważniejszym celem polskiej dyplomacji

Zapewnienie bezpieczeństwa to najważniejszy cel polskiej dyplomacji – powiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski. Dodał, że dopóki nie zapewnimy bezpieczeństwa naszemu państwu i regionowi, to trudno mówić o postępie i rozwoju.

Szef polskiej dyplomacji wystąpił na trwającym w Warszawie Forum Militarnym zorganizowanym przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych.

Minister zwrócił uwagę, że międzynarodowe uwarunkowania bezpieczeństwa Polski w ostatnim czasie pogorszyły się. Wymienił tu konflikt rosyjsko-ukraiński czy działalność Państwa Islamskiego. Mówił także o nowych zagrożeniach, jak np. cyberprzestępczość.

Podkreślił, że silny i gotowy do szybkiego reagowania sojusz obronny, jakim jest NATO, to gwarancja trwałości pokoju.

Słabość może prowokować agresję, a bolesne doświadczenia historii XX wieku pokazują dokładnie, do czego prowadzi polityka ustępstw, polityka appeasementu. Mając to na uwadze, jesteśmy głęboko przekonani o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Na miesiąc przed szczytem NATO w Warszawie, mogę potwierdzić, że jesteśmy na dobrej drodze, aby przezwyciężyć przyjmujący się od szeregu lat nierównoprawny status bezpieczeństwa między starymi a nowymi państwami członkowskimi NATO – powiedział Witold Waszczykowski.

Minister Waszczykowski dodał, że zwiększona obecność wojsk sojuszniczych w państwach bałtyckich oraz Polsce nie może być rozpatrywana w kategoriach przywileju, ale jako adekwatna odpowiedź na adekwatne wyzwania. Zapewnił jednocześnie, że Polska nie neguje znaczenia wymiaru południowego czy północnego.

W lipcu i sierpniu polska fregata ORP Generał Kościuszko będzie uczestniczyła w  operacji NATO realizowanej na Morzu Egejskim. Polskie F-16 wejdą w skład międzynarodowej koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

RIRM

drukuj