fot. Mazur/episkopat.pl

Zbliżają się 34. Światowe Dni Młodzieży

Już po raz 34. młodzież z całego świata będzie uczestniczyć w międzynarodowym spotkaniu młodych z Ojcem Świętym. Inicjatorem Światowych Dni Młodzieży był św. Jan Paweł II.

Panama. To właśnie tam za 10 dni – 22 stycznia – rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Będzie to już 34. spotkanie młodych z całego świata z Papieżem. Radosne, pełne modlitwy i przyjaźni wydarzenie ma swoją piękną historię, która nie byłaby możliwa bez wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II.

Ojciec Święty jeszcze jako kapłan był bardzo związany z duszpasterstwem młodzieży. Stworzył tu środowisko. Był bardzo oddany młodzieży i młodzież czuła, że to jest szczere. Szła za nim, a on wiedział, że tej młodzieży trzeba przewodzić – podkreśla ks. kard. Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II.

Z tą otwartością, wyrozumiałością i miłością do młodzieży ks. kard. Karol Wojtyła wyjechał na konklawe. Obejmując Stolicę Piotrową jego uczucie do ludzi młodych nabrało jeszcze większych rozmiarów.

– Jan Paweł II kocha Was. To jest mój cały przekaz. Koniec – mówił Jan Paweł II do młodzieży.

Oficjalnie za dzień ustanowienia Światowych Dni Młodzieży uznaje się 20 grudnia 1985. Wtedy właśnie Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie, by ŚDM odbywały się regularnie co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata – w wyznaczonym przez Papieża miejscu jako spotkanie międzynarodowe.

Skromnie się zaczęło, ale potem się rozwijało. Znalazło formę, którą dzisiaj te spotkania mają. Spotkania religijne, modlitewne, radosne, pogodne. Piękne przeżywanie bycia razem we wspólnocie Kościoła, zwłaszcza, że na tych wszystkich spotkaniach zawsze był Papież: najpierw Jan Paweł II, potem Ojciec Święty Benedykt XVI i teraz papież Franciszek. Mimo, że jest już trzeci papież, ale pamięć o tym, który rozpoczął, zainicjował Światowe Dni Młodzieży jest ciągle żywa – zwrócił uwagę ks. kard. Stanisław Dziwisz.

TV Trwam News/RIRM

drukuj