MSWiA: Policja wolna od komunistycznych symboli

Do 31 maja br. zostanie przygotowany wykaz symboli upamiętniających Urząd Bezpieczeństwa i Milicję Obywatelską, które znajdują się na obiektach i terenach policyjnych. Sprawą usunięcia komunistycznych tablic i pomników będzie się zajmowało Biuro Tradycji i Historii Policji.

– To jest kwestia postaw, wartości. Będzie chodziło o usunięcie wszystkich symboli komunizmu w szerszym ujęciu. Nie wolno w ogóle gloryfikować tamtych formacji, które służyły Polsce uzależnionej od wschodniego sąsiada i tak naprawdę temuż wschodniemu imperium – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

Po II Wojnie Światowej Policję Państwową zastąpiono Milicją Obywatelską i stworzono cały system kontroli i represji wobec obywateli. Symbolami tamtych czasów były instytucje takie, jak Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego czy Urząd Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze komunistycznego reżimu bezwzględnie zwalczali żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego i działaczy antykomunistycznych.

– Nie ma usprawiedliwienia dla dalszej obecności tablic i pomników upamiętniających funkcjonariuszy bezpieki i system komunistyczny na obiektach i terenach policyjnych w wolnej Polsce – zaznaczył Jarosław Zieliński.

Wiceminister zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o przygotowanie inwentaryzacji symboli komunistycznych, takich jak pomniki, popiersia, tablice pamiątkowe, sztandary, napisy czy znaki oraz wykazu nazw, np. patronów, wydarzeń lub dat związanych z ideologią komunistyczną. Wykaz ma trafić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca maja.

Następny krok to usunięcie tych nazw, tablic i pomników z budynków oraz terenów zarządzanych przez Policję.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl