J. Zieliński: Policjanci dostaną ponad 2110 kamer do nagrywania interwencji

Policjanci dostaną kamery, którymi będą mogli nagrywać przebieg prowadzonych przez siebie interwencji. W tym roku mundurowi dostaną ponad 2110 takich urządzeń – poinformował w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Podczas zwołanej we czwartek konferencji prasowej Jarosław Zieliński podsumował pilotażowy program wyposażenia niektórych policjantów w kamery zamontowane na mundurach. Zakupiono w tym celu 180 kamer. 60 przekazano do Komendy Stołecznej Policji, kolejnych 60 otrzymali policjanci z Dolnego Śląska, a resztę funkcjonariusze z Podlasia.

Jak powiedział Zieliński, po około czterech miesiącach działania programu, wyniki są bardzo obiecujące.

Potwierdziła się teza, że kiedy coś jest nagrane, zarejestrowane, no to powoduje zdecydowanie większą transparentność działań policyjnych i zmniejsza poziom wątpliwości i dyskusji wokół prawidłowości działań policyjnych. Skarg związanych z działaniem policji, tymi nagrywanymi na kamerach, jest zdecydowanie mniej niż przedtem. (…) Wartością tego rozwiązania technicznego jest transparentność” – mówił wiceminister.

Zapowiedział zakup w tym roku kolejnych 2110 kamer, które trafią do komend policji w całym kraju.

Jarosław Zieliński dodał, że aby w pełni można było korzystać z tych urządzeń, potrzebna jest zmiana przepisów.

Dzisiaj, jak wiemy, można rejestrować obraz w miejscach publicznych. Aby możliwe było stosowanie tych kamer nasobnych, tak je nazywamy, w miejscach niepublicznych, podczas interwencji (…), musimy zmienić przepisy. I właśnie przepisy są w trakcie zmieniania. (…) Chcemy właśnie wprowadzić zapisy, które pozwolą na rejestrację działań policjantów w miejscach również niepublicznych, np. podczas interwencji domowych” – powiedział wiceszef resortu.

Według Jarosława Zielińskiego, przygotowana zmiana przepisów pozwoli na nagrywanie nie tylko interwencji poza miejscami publicznymi, ale także rejestrowanie przewożenia radiowozem zatrzymanych, a także podczas działań antyterrorystycznych.

PAP/RIRM

drukuj