fot. PAP/EPA

Ruszają największe w Polsce badania homozwiązków

Badanie ankietowe na próbie 1 tyś. 100 osób i kilkadziesiąt pogłębionych wywiadów – tak będzie wyglądać badanie tzw. związków homoseksualnych i osób transpłciowych. Zostanie ono zrealizowane w Instytucie Psychologii PAN.

Środki finansowe na ten cel wyłożyła Europejska Rada ds. Badań Naukowych.

Twórcy projektu „Rodziny z wyboru” utrzymują, że badanie jest wręcz niezbędne, bo ten temat praktycznie nie został w Polsce przebadany. Utrzymują, że dotychczas przeprowadzono badania na próbie tylko 30 osób.

Tymczasem jak napisała dziś  jeden z dzienników w Polsce żyje ponad dwa miliony osób nieheteroseksualnych. Połowa z nich jak stwierdziła dr hab. Joanna Mizielińska z PAN tworzy związki i wychowuje dzieci.

Dr hab. Urszula Dudziak psycholog KUL podkreśla, że należy zadać pytanie jaki jest zasadniczy cel tych badań. Czy  rzeczywiście chodz o ukazanie ewentualnych komplikacji, problemów życiowych jakie nastręcza tego typu relacja, czy kolejne nagłośnienie istnienia tych grup będących marginesem społecznym w sensie liczebności.

 – Trzeba rozeznać nastawienia tych badaczy; na czym im faktycznie zależy.  Z całą pewnością trzeba chronić dzieci przed oddziaływaniem wychowawczym osób, będących dwoma mężczyznami bądź dwiema kobietami, którzy udają  rodziców.  Chronić przed osobami, które nie są w stanie zapewnić prawidłowego funkcjonowania w oddziaływaniu wychowawczym. Rzeczą wiadomą jest, że te osoby nie są w stanie stworzyć rodziny – powiedziała dr hab. Urszula  Dudziak.

Badanie ma potrwać do 2015 roku, a pierwsze wstępne wyniki mają być znane już za rok.

RIRM

drukuj