Prezydent przyjmie ślubowanie nowego sędziego TK

Przed południem Prezydent RP Andrzej Duda przyjmie ślubowanie od profesora Zbigniewa Jędrzejewskiego, wybranego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Prof. Zbigniew Jędrzejewski został wybrany na sędziego TK, ponieważ w środę kończy się kadencja sędziego Mirosława Granata. Wybór nowego sędziego pogłębił w Sejmie spór o TK. Uzupełnienie składu Trybunału próbowała zablokować opozycja.

– Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej nie poprze kandydatury pana profesora jako tej, która przekreśla możliwość zakończenia sporu – oświadczył Borys Budka z PO.

– Opozycja zdała egzamin z odpowiedzialności, a wy oblaliście ten egzamin – oceniała w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Opozycja usunęła karty  do głosowania, myśląc, że takie działanie nie przyniesie kworum. Ze swojego sukcesu posłowie opozycji mogli się cieszyć jednak tylko przez chwilę. Ich radość zweryfikowała matematyka. Dodatkowe kontrowersje powstały w związku z głosowaniem „na dwie ręce”. Poseł Małgorzata Zwiercan oddała głos za siebie i za Kornela Morawieckiego.

Konstytucjonaliści nie mają wątpliwości, że wybór sędziego Jędrzejewskiego powinien odbywać się poza trwającym sporem.

– Wybór tego sędziego powinien odbywać się poza sporem. Spór dotyczy kontrowersji wokół tych 3 sędziów, a tu mamy nową sytuację jest wakat – wskazuje dr hab. Marek Dobrowolski, konstytucjonalista.


TV Trwam News/RIRM

drukuj