fot. PAP/Rafał Guz

Startuje program „Mój prąd”; można już pobierać druki o dofinansowanie

Od piątku można już pobierać druki w sprawie dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w ramach programu „Mój prąd” – zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Maksymalna kwota pomocy wyniesie 5 tys. zł.

W piątek Tchórzewski oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk podpisali specjalne rozporządzenie, które kończy formalności w sprawie startu programu.

„Udało nam się przygotować wszystkie niezbędne formalności do uruchomienia tego programu” – powiedział szef resortu energii na wspólnej konferencji z ministrem środowiska.

Szef resortu energii zapowiedział, że „od dziś będą dostępne druki potrzebne do złożenia wniosku” w ramach programu „Mój prąd”. Będzie je można pobrać na stronach ME, MŚ i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Krzysztof Tchórzewski przypomniał, że program skierowany jest do gospodarstw domowych i według szacunków może z niego skorzystać 200 tys. osób. Budżet programu to 1 mld zł, a dofinansowanie sięgać będzie 50 proc. kosztów inwestycji (od 2 do 10 KW), lecz nie więcej niż 5 tys. zł. Jak mówił, realizacja programu pozwoli stworzyć instalacje o mocy ok. 1,2 tys. MW, które pracować będą w letnim szczycie, czyli wtedy, kiedy jest najwyższe zapotrzebowanie na prąd.

Minister energii przypomniał, że program wsparcia budowy instalacji fotowoltaicznych został zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego 23 lipca.

„Mam nadzieję, że program będzie silnym impulsem do rozwoju energetyki rozproszonej” – ocenił Krzysztof Tchórzewski.

Dodał, że w Polsce działa obecnie 85 tys. prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii elektrycznej.

PAP/RIRM

drukuj