fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Rząd o wniosku PSE ws. ograniczeń w dostawach energii

Rząd zajmie się dziś projektem rozporządzenia zatwierdzającym wniosek Polskich Sieci Elektroenergetycznych ws. ograniczeń w dostawach energii z powodu upałów poinformował w poniedziałek wicepremier Janusz Piechociński. Dodał, że rozporządzenie będzie dotyczyło okresu do 30 sierpnia.

Wobec wyzwań długotrwałej suszy i ekstremalnie wysokich temperatur jest to (red. ograniczenia w dostawach energii) rutynowe działanie – powiedział Janusz Piechociński na poniedziałkowej konferencji prasowej, zorganizowanej w siedzibie PSE, czyli operatora sieci przesyłowych.

Dodał, że decyzja o ograniczeniu w dostawach energii ma związek z niedzielną awarią w jednym z bloków najważniejszej polskiej elektrowni w Bełchatowie.

Okazało się, że są problemy ze schładzaniem. Blok został wyłączony. Do czwartku będzie trwało wygaszenie produkcji, schłodzenie, a także remont stosownego podzespołu, który pozwoli przywrócić temu blokowi funkcjonowanie – zaznaczył szef resortu gospodarki.

Jak tłumaczył Piechociński, Polska zwiększyła import energii z zagranicy i zminimalizowała eksport. Dodał, że obecnie w Polsce notujemy rekordowo niskie stany wód.

W dramatycznej sytuacji jesteśmy szczególnie, jeśli chodzi o rzekę Wisłę. Nie chodzi o pobieranie wody do chłodzenia, ale przede wszystkim o dopełnienie spraw związanych ze zrzutem dużej ilości wody o temperaturze do 35 st. C, przy niskim stanie wód – powiedział wicepremier.

Z kolei szef PSE Henryk Majchrzak podkreślił na konferencji, że decyzja o ograniczeniach była bardzo trudna, ale głęboko przemyślana.

W planie ograniczeń mamy odbiorców, którzy są przygotowani na taki stan. Jeśli wprowadzamy ograniczenia, oni na nie reagują i nie ma zagrożenia dla ciągłości pracy ich instalacji i urządzeń. (…) Sytuacja wraca do równowagi. W związku z tym będziemy elastycznie ustalać stopnie zasilania – wyjaśnił Henryk Majchrzak.

Ministerstwo Gospodarki poinformowało dodatkowo, że monitoruje na bieżąco sytuację i jest w stałym kontakcie z operatorem sieci przesyłowych, a dostawy energii dla odbiorców indywidualnych nie są zagrożone.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadziły od poniedziałku od godz. 10 ograniczenia w dostawach i poborze energii w całym kraju. Ograniczenia nie obejmują odbiorców indywidualnych ani instytucji takich jak szpitale. Dotyczą natomiast tych odbiorców, dla których określona w umowie wielkość mocy umownej ustalona została powyżej 300 kW.

PSE podało w komunikacie, że prognozowane zapotrzebowanie na moc w najbliższych dniach szacowane było na poziomie 22 000 – 22 200 MW. Moc osiągalna JWCD (jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych) to 25 099 MW. Aktualnie stwierdzone ubytki mocy sięgają powyżej 4 000 MW.

PAP/RIRM

drukuj