Rzeczpospolita: Poczta Polska trafi na giełdę

W przyszłym roku Poczta Polska trafi na giełdę. Zanim się to stanie ma zostać uznana za firmę o strategicznym znaczeniu informuje „Rzeczpospolita”.

Do inwestorów ma trafić docelowo nie więcej niż 49 proc. akcji Poczty Polskiej tak, aby państwo zachowało większość. Zdaniem analityków – Poczta Polska powinna pozyskać 3-5 mld zł.

Spółka zostanie wpisana na listę firm o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, co ma dać jej gwarancję, że nie będzie prywatyzowana i pozostanie pod nadzorem Skarbu Państwa. Obecnie na takiej liście są 22 przedsiębiorstwa, w tym m.in. Orlen, KGHM, PGE czy PGNiG.

Bogumił Nowicki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej mówi, że wejście Poczty na giełdę może być dla spółki niekorzystne.

– Uruchamianie możliwości wejścia innego właścicielstwa do Poczty Polskiej jest jednak ryzykowne. Z takim ryzykiem niedawno zderzyli się np. Portugalczycy, którzy wyobrażali sobie, że z łatwością pozyskują fundusze dzięki giełdzie i w ciągu kilku miesięcy nagle się okazało, że poczta portugalska jest de facto własnością Chińczyków. Jeśli chodzi o Pocztę Polską, to żeby nie doszło do powtórzenia tego typu eksperymentu, jeszcze należy mocno się zastanowić nad tym, czy jest to konieczne, czy jest to właściwy sposób pozyskiwania tych środków, czy Poczta Polska np. nie może sama wypuścić obligacji – podkreśla przewodniczący.   

Bogumił Nowicki obawia się też analogii między upublicznieniem Poczty Polskiej a prywatyzacją Telekomunikacji Polskiej, która skończyła się utrzymaniem wysokich cen przez francuskiego właściciela.

RIRM

drukuj