fot. knf.gov.pl

Giełda Papierów Wartościowych wciąż bez prezesa

Komisja Nadzoru Finansowego w dalszym ciągu nie podjęła decyzji ws. nominacji na prezesa warszawskiego parkietu Pawła Tamborskiego, byłego wiceministra skarbu państwa.

KNF informuje, że oczekuje na niezbędne dokumenty. Natomiast dziś akcjonariusze Giełdy Papierów Wartościowych wznowią walne zgromadzenie. Najprawdopodobniej ponownie je przełożą.

Kolejny raz spotkają się 22 lipca. Paweł Tamborski musi otrzymać opinię KNF do 26 lipca, wtedy to mija miesiąc od rozpoczęcia walnego zgromadzenia.

Politycy PiS-u zaapelowali na początku lipca do Komisji Nadzoru Finansowego, by ta dokonała rzetelnej oceny nominacji na szefa GPW – byłego wiceministra skarbu państwa. Złożyli również wniosek o kontrolę do szefa CBA.

Poseł Marcin Mastalerek zaznaczył, że byłby to najbardziej polityczny z dotychczasowych prezesów GPW.

– Mamy nadzieję, że pan Tamborski nie zostanie prezesem Giełdy Papierów Wartościowych, ponieważ byłby najbardziej upolitycznionym prezesem w historii. Odpowiada on za proces prywatyzacyjny w ostatnich latach, kiedy był wiceministrem skarbu państwa. Drugą sprawą jest to: czy Komisja Nadzoru Finansowego będzie potrafiła obronić GPW przed upolitycznieniem giełdy? Po trzecie, totalna kompromitacja rządu Donalda Tuska, który nominował na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych człowieka, który nie spełnia rocznej karencyjności – podkreślił poseł Marcin Mastalerek.

Obecnie Giełdą Papierów Wartościowych kieruje stary zarząd z Adamem Maciejewskim na czele.

 

RIRM

drukuj