fot. By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78804419

KNF przygotowała rozwiązania mające zakończyć problem tzw. frankowiczów

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała polubowne rozwiązania, które mają zakończyć problem tzw. frankowiczów. Kredyt frankowy zostałby przekształcony na złotowy z marżą i oprocentowaniem z okresu zaciągnięcia zobowiązanie w obcej walucie.

Komisja zleciła, aby to banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód. Ma to uchronić sektor przed dalszą falą przegranych spraw w sądach. Porażki wynikają z orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że unieważnienie umów dotyczących kredytów we frankach jest zgodne z prawem UE.

Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, obawia się jednak, że banki będą uchylały się przed propozycją KNF-u.

– Projekt zakładał zrównanie kredytów (frankowych – red.) z kredytami złotowymi. (…) Odbyła się debata prezesów banków, gdzie ta propozycja była przyjęta dosyć chłodno. Dla klientów nie jest to nic nowego, że sektor bankowy nie jest skłonny do rozwiązywania polegającego na spotkaniu się w połowie drogi. Obawiam się, że propozycja nie wejdzie w życie. Do sądu poszła dość mała liczba osób – ok. 10-15 procent pokrzywdzonych. Ciągle jest to dla banków tańsze rozwiązanie niż masowe ugody – mówi Arkadiusz Szcześniak.

Propozycję, jaką dla banków i frankowiczów przygotowała Komisja Nadzoru Finansowego, pozytywnie ocenia Ministerstwo Finansów.

KNF rozpoczął już rozmowy na temat tych regulacji z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mają one zapewnić ochronę prawną konsumentów i trwałość przyszłych porozumień pomiędzy bankami a klientami.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl