fot. flickr.com

Banki przygotowują dla tzw. frankowiczów nowe oferty ugód pozasądowych

Banki przygotowują dla tzw. frankowiczów nowe oferty ugód pozasądowych – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”.

Bank Santander Polska potwierdził, że rozważa różne scenariusze. Jeden z nich zakłada przeliczenie, ile kosztowałby do tej pory teoretyczny kredyt w złotych. Gdyby się okazało, że frankowy kredyt kosztował więcej, bank zwróciłby nadwyżkę. Obecnie mają być prowadzone badania ankietowe wśród klientów.

Dokument z głównymi założeniami ma trafić wkrótce do UKNF. Klienci mają poznać nową ofertę w drugiej połowie roku. Według gazety nad nowymi rozwiązaniami pracuje też bank PKO BP.

Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak zaznaczył, że klienci przedstawiali podobne pomysły już 5 lat temu.

– Przypomnę, że to klienci jako pierwsi złożyli projekt ustawy, który miał zrównać te kredyty z kredytami złotówkowymi. To jest mniej więcej to samo, co chce teraz zaoferować Bank Santander. Jest to rozwiązanie zaproponowane dopiero po pięciu latach. Szkoda, że banki nie zdecydowały się na to pięć lat temu, kiedy pojawiły się pierwsze takie pomysły. Zdaję sobie sprawę, że część klientów może być tym zainteresowana, więc będziemy czekać na szczegóły. Będziemy również apelować do banków, żeby do czasu przygotowania takich ofert przestały wypowiadać umowy, czyli żeby nie licytowały nieruchomości kredytobiorców, bo takie licytacje się odbywają, a takie osoby przechodzą na utrzymanie Skarbu Państwa, czyli nas wszystkich – podkreślił Arkadiusz Szcześniak.

Działania banków związane są z rosnącą liczbą pozwów sądowych i większym odsetkiem przegrywanych spraw przez kredytodawców. Arkadiusz Szcześniak poinformował, że od początku tego roku banki przegrały ok. 95 proc. takich spraw.

Na kredyty frankowe zdecydowało się blisko 600 tys. Polaków. W połowie ubiegłego roku kredyty spłacało ok. 460 tys. osób.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl