Kancelaria Prezydenta: nowy projekt ustawy ws. frankowiczów – do końca lipca

Do końca lipca Kancelaria Prezydenta RP opracuje nowy projekt ustawy, który ma rozwiązać problem tzw. frankowiczów. Chodzi o pomysł opracowany w Komitecie Stabilności Finansowej i resorcie finansów, który zakłada powstanie specjalnego subfunduszu przy działającym Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Raz na kwartał banki miałyby wpłacać do niego składkę w wysokości nie większej niż 0,5 proc. wartości swoich kredytów walutowych, którą przeznaczą na pomoc frankowiczom.

Ponadto zmienić się mają zasady działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wartość dopłat do kredytów ma wzrosnąć, a okres spłaty wydłużyć się – mówi Arkadiusz Szcześniak, prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Odnośnie zapisów narodowego funduszu musimy poczekać na szczegóły, bo niestety obecny fundusz nie działa, ponieważ wnioski rozpatrują same banki, a w ich interesie jest odrzucanie ich, dlatego że środki, które wpłacają, wracają do nich, jeżeli są niewykorzystane. Jeżeli podobna sytuacja będzie z nowym funduszem, to nie ma większego sensu i racji bytu, dlatego że jeżeli ten sam bank będzie rozpatrywał wniosek klienta i będzie w jego interesie, żeby ten wniosek odrzucić, to z automatu będzie to odrzucał, jak tylko znajdzie wskazówkę formalną, a – z tego, co wiem – to niestety w przypadku istniejącego funduszu odrzucano wnioski nawet niezgodnie z zapisami ustawy – zaznacza Arkadiusz Szcześniak.

Rozwiązanie kwestii tzw. frankowiczów było jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. Obecnie w Sejmie znajduje się przygotowany w Kancelarii Prezydenta RP projekt tzw. ustawy antyspreadowej.

Rząd i Narodowy Bank Polski nie chcą jego wprowadzenia i zwracają uwagę m.in. na wysokie koszty. Według szacunków zwrot spreadów mógłby kosztować banki od 4 do ponad 9 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl