fot. PAP/EPA

Węgry zadowolone z kompromisu ws. unijnego budżetu

Kompromisowa propozycja w sprawie unijnego mechanizmu łączącego wypłatę środków z praworządnością zadowala Węgry. Głośno mówią o tym politycy rządu Victora Orbana.

Węgry, choć unijny szczyt wciąż przed nami, ogłosiły już zwycięstwo.

– Wygraliśmy, ponieważ walczyliśmy o interes narodowy. W przeciwnym razie Bruksela decydowałaby o przyjmowaniu nielegalnych migrantów lub odcięciu pieniędzy z Unii Europejskiej – oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto.

Budapeszt nie zgodził się na odebranie suwerenności w imię przesłanek ideologicznych – zaznaczył minister sprawiedliwości Węgier.

„Po raz kolejny udowodniono, że warto stanąć w obronie węgierskich interesów w każdej sytuacji. Warto było walczyć o to, aby pomoc finansowa nie podlegała ideologicznym oczekiwaniom w czasie pandemii. Porozumienie szanuje umowy unijne, zapewnia naszą narodową tożsamość i ochronę przed wymuszeniami politycznymi. Zawsze będziemy walczyć o Węgry. Wygraliśmy. Przyjaźń polsko-węgierska wygrała” – powiedział węgierski minister Peter Szijjarto.

Do krajów członkowskich wciąż trafiła tylko propozycja kompromisu. To, co Węgry uznały za sukces, musi potwierdzić rozpoczynający się dziś szczyt w Brukseli. 

TV Trwam News

drukuj