fot. flickr.com

Węgry potwierdzają, że Gruewski złożył wniosek o azyl

Były premier Macedonii Nikoła Gruewski złożył wniosek o azyl na Węgrzech – potwierdziła w środę w oświadczeniu kancelaria premiera Węgier Viktora Orbana. Nikoła Gruewski jest poszukiwany w swoim kraju w celu odbycia kary więzienia.

„Nikoła Gruewski złożył wniosek o azyl do właściwych władz węgierskich. Były premier Macedonii zadeklarował też zamiar ubiegania się o status uchodźcy na Węgrzech” – podała kancelaria węgierskiego premiera.

Dodała, że z uwagi na to, iż Nikoła Gruewski był premierem swego kraju przez 10 lat, ze względów bezpieczeństwa pozwolono mu złożyć wniosek o azyl w urzędzie imigracyjnym w Budapeszcie, który przeprowadzi procedurę zgodnie z prawem węgierskim i międzynarodowym.

W oświadczeniu podkreślono, że Macedonia jest strategicznym partnerem i ważnym sojusznikiem Węgier, a dobra współpraca dwustronna stanowi ważną podstawę rozwoju sytuacji na Bałkanach oraz bezpieczeństwa w Europie.

„Rząd macedoński jest partnerem Węgier w stosunkach międzypaństwowych i dlatego nie chcemy w żaden sposób ingerować w wewnętrzne sprawy suwerennych państw, a wniosek o azyl byłego premiera Macedonii uważamy za sprawę wyłącznie prawną” – podkreślono.

Zgodnie z węgierskim prawem, władze węgierskie nie będą udzielać dalszych informacji dotyczących szczegółów procedury azylowej przed jej zakończeniem – dodała kancelaria.

Rzecznik rządzącego na Węgrzech Fideszu Balazs Hidveghi oświadczył tymczasem, że Węgry niezłomnie stosują praktykę prawną, iż udzielają azylu tym, którzy są naprawdę prześladowani. Jak dodał, o azyl wystąpił polityk, którego w tej chwili się prześladuje i któremu grozi lewicowy rząd, za którym można dostrzec wyraźne wpływy amerykańskiego finansisty George’a Sorosa.

Balazs Hidveghi powiedział, że są w Unii Europejskiej rządzone przez socjalistów kraje, na przykład Malta, gdzie zabija się dziennikarzy, a w innych krajach „tylko” się grozi rywalom politycznym i ich prześladuje.

Dodał, że nie ma informacji o tym, jak Nikoła Gruewski dostał się na Węgry ani gdzie obecnie przebywa.

Nikoła Gruewski oznajmił we wtorek na swoim profilu na Facebooku, że jest na Węgrzech, gdzie stara się o azyl polityczny.

„W ciągu ostatnich kilku dni otrzymałem niezliczone groźby pozbawienia życia. Jestem teraz w Budapeszcie i staram się o azyl polityczny od władz węgierskich” – napisał.

W poniedziałek macedoński wymiar sprawiedliwości wydał nakaz zatrzymania 48-letniego Nikołę Gruewskiego, który miał stawić się 8 listopada w więzieniu po skazaniu go na 2 lata pozbawienia wolności za nadużycie władzy, jednakże tego nie uczynił. Policja poszukiwała go bezskutecznie.

Na początku października sąd w Skopje utrzymał w mocy wyrok dwóch lat więzienia dla Gruewskiego, który rządził Macedonią w latach 2006-2016. Nikołę Gruewskiego uznano za winnego wywierania nacisków na urzędników w sprawie zakupu luksusowego, kuloodpornego mercedesa. Kupiony ze środków publicznych samochód Mercedes-Benz S600 wart ok. 600 tys. euro został nabyty od firmy faworyzowanej przez Nikołę Gruewskiego.

Oskarżenie utrzymywało, że zakupu tego specjalnego pojazdu, czym zajmował się resort spraw wewnętrznych, dokonano z naruszeniem zasad zamówień publicznych.

Wobec Nikoły Gruewskiego toczy się pięć innych dochodzeń, m.in. w sprawie korupcji, nadużycia władzy, oszustw wyborczych i podsłuchów opozycji.

PAP/RIRM

drukuj