Węgry wycofają się z rozmów o Światowym Pakiecie ONZ ws. migracji

Węgry wycofają się z rozmów o Światowym Pakiecie ONZ ws. migracji, o ile organizacja nie zmieni stanowiska w tej sprawie. Zdaniem szefa węgierskiej dyplomacji, obecna deklaracja jest promigracyjna.

ONZ przygotowuje Pakt na rzecz Migracji Bezpiecznej i Uporządkowanej. Ma ona na celu wzmocnienie i koordynację międzynarodowych starań o poprawę losu uchodźców i migrantów. Węgierski resort spraw zagranicznych dokonał przeglądu pierwszej wersji dokumentu, który ma być opublikowany w przyszłym tygodniu. Przedstawiciel węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto rozpoczął wycofywanie się z rozmów, uznając, że dokument jest „promigracyjny”.

Oznajmił, że zarówno ta deklaracja, jak i stanowisko sekretarza generalnego, stoją w sprzeczności z interesami Węgier, ponieważ w rozumieniu ONZ „migracja jest dobra i nieunikniona”. Szef węgierskiej dyplomacji nie kryje awersji w sprawie osiedlania imigrantów w Europie, uważając to za poważne zagrożenie dla jej bezpieczeństwa.

Temat nielegalnej imigracji i zagrożeń, jakie się z nią wiążą, jest od dłuższego czasu głównym motywem wypowiedzi przedstawicieli gabinetu Viktora Orbana. Na styczniowym spotkaniu z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Peter Szijjarto w ten sposób skomentował sprawę imigrantów:

– Uważamy, że pomoc powinna zostać doprowadzona tam, gdzie są kłopoty, a kłopotów nie należy wprowadzać tam, gdzie nie ma problemów – powiedział.

Pakiet migracyjny ma zostać przyjęty pod koniec bieżącego roku, a międzyrządowe negocjacje w tej sprawie jeszcze się nie rozpoczęły. Na Węgrzech 8 kwietnia odbędą się wybory parlamentarne. To zapewne one w głównej mierze zadecydują, jakie będzie dalsze stanowisko Węgier w sprawie migracji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl