fot. prezydent.pl

Prezydent RP po raz pierwszy w historii będzie przewodniczył obradom RB ONZ

Prezydent RP po raz pierwszy w historii będzie przewodniczył obradom Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Andrzej Duda rozpocznie jutro kilkudniową wizytę w USA. Będzie mu towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Prezydent Duda poprowadzi na forum ONZ otwartą debatę wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Minister Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta, powiedział, że tematem obrad będzie: „Pokój przez prawo”. Jak dodał, spotkanie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Apel o poszanowanie prawa międzynarodowego wybrzmi bardzo silnie z wystąpienia prezydenta podczas tych obrad. Temat: „Pokój przez prawo” i prawo jako instrument działania ONZ i w ogóle relacji międzynarodowych, jak również debata, spotkały się z dużym zainteresowaniem krajów członkowskich ONZ. Poza państwami członkowskimi, które są członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ – stałymi i niestałymi – zgłosiło się do udziału w dyskusji ponad 60 państw. Zatem nie będzie to tylko dyskusja w ramach Rady Bezpieczeństwa, ale także w szerszym granie – powiedział Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych spotka się też z Polonią oraz środowiskami żydowskimi w Nowym Jorku. Ponadto złoży kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego odwiedzi również Chicago, gdzie ma odbyć się spotkanie z gubernatorem stanu Illinois oraz burmistrzem tego miasta.

RIRM

drukuj