Min. Czaputowicz: Polska udzieli zainteresowanym informacji nt. realizacji Deklaracji Terezińskiej

Polska udzieli zainteresowanym państwom informacji nt. realizacji Deklaracji Terezińskiej – powiedział dziś w Programie Trzecim Polskiego Radia szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz. Przepisy mają m.in. przyśpieszyć restytucję dzieł sztuki oraz mienia przejętego w czasie Holokaustu.

Jak wskazał minister Jacek Czaputowicz, Polska w sposób właściwy realizuje zapisy Deklaracji Terezińskiej.

Deklaracja odwołuje się do potrzeby zachowania dziedzictwa Żydów. Ja myślę, że Polska już ją realizuje i tu nie ma żadnych obaw. Natomiast o zwrocie mienia, ani w Deklaracji Terezińskiej, ani w ustawie 447 nie ma. Będziemy każdemu udzielać wszelakich informacji, zaprzyjaźnionym państwom także, nie tylko w tej sprawie, ale w każdej innej. Zawsze MSZ udziela informacji, jeżeli jakieś państwo jest zainteresowane – powiedział Jacek Czaputowicz.

Deklaracja Terezińska została przyjęta w 2009 r. na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu. Podpisało się pod nią 46 państw. Ustawę o sprawiedliwości dla ofiar Holokaustu podpisał też w ubiegłym tygodniu prezydent USA Donald Trump. Tzw. ustawa 447 ma weryfikować realizację ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej.

Pomimo że amerykański akt ma symboliczny charakter, wzbudza niepokój m.in. wśród działaczy polonijnych. Największe zastrzeżenia budzi zapis, w myśl którego podmioty żydowskie niemające związku z ofiarami zagłady będą mogły przypisywać sobie prawo do ich mienia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl