Szef MSZ: Wizyta sekretarza stanu USA jest dla nas potwierdzeniem ścisłej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi

Wizyta sekretarza stanu USA jest dla nas potwierdzeniem ścisłej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi i zainteresowania USA regionem Europy Środowo-Wschodniej – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Na konferencji prasowej podsumował on spotkanie polskiego premiera Mateusza Morawieckiego z Rexem Tillersonem. Szef polskiej dyplomacji poinformował, że amerykański polityk w rozmowach podkreślał znaczenie inicjatywy Trójmorza dla polityki amerykańskiej.

Wśród tematów rozmów były m.in. kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, w tym wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Stacjonowanie żołnierzy amerykańskich na terenie naszego kraju daje nam Polakom poczucie bezpieczeństwa, za co jesteśmy wdzięczni. Chcemy, by obecność ta była coraz większa i trwała. Z dzisiejszych rozmów wynika, ze mamy zbieżne poglądy na temat potrzeby umacniania Sojuszu Północnoatlantyckiego poprzez implementacje decyzji ze szczytu NATO w Warszawie i ich konsolidację na szczycie w Brukseli, który odbędzie się w lipcu tego roku – mówił minister spraw zagranicznych.

Minister Jacek Czaputowicz powiedział też, że Polska docenia zaangażowanie amerykańskich firm w modernizację polskich sił zbrojnych. Wyraził nadzieję na szybkie sfinalizowanie rozmów m.in. na temat zakupu systemów Patriot.

Mówiąc o rozmowach dotyczących współpracy w dziedzinie energetyki, szef polskiej dyplomacji podkreślił, że nasz kraj podziela pogląd o konieczności dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych do Europy.

Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska przedstawiła krytykę projektu budowy drugiej nitki gazociągu północnego, jako służącego wywieraniu nacisku geopolitycznego w tym regionie świata. Zgodził się z tym obecny na konferencji Rex Tillerson. Podkreślił on, że projekt Nord Stream 2 podkopuje całościowe bezpieczeństwo i stabilność energetyczną Europy, zapewniając Rosji jeszcze jedno narzędzie upolitycznienia energetyki

Sekretarza stanu USA powiedział również, że Polska jest bardzo mocnym sojusznikiem; Pogratulował Polsce, że osiągnięcia zobowiązania do 2 proc. wydatków PKB na obronność

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl