Sejmowa komisja zajmie się projektem wprowadzającym na nasz rynek podmioty inwestujące w najem nieruchomości

Do sejmowej komisji finansów trafił projekt ustawy wprowadzający na polski rynek podmioty inwestujące w najem nieruchomości. Dokument zakłada tworzenie spółek akcyjnych notowanych na giełdzie, których minimalny kapitał będzie wynosił 50 mln złotych. Spółka będzie musiała uzyskiwać dochody z co najmniej pięciu nieruchomości mieszkalnych.

Jest to jeden ze sposobów na to, aby pieniędzy na budownictwo mieszkaniowe było więcej – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

– Mechanizm polega, najkrócej mówiąc, na tym, że możemy inwestować tak jak w akcje, obligacje czy udziały w te fundusze. Te fundusze mając kapitał mają konieczność inwestowania tego kapitału w nieruchomości mieszkaniowe, którymi potem zarządzają. A my mamy obligatoryjną dywidendę, która jest bardzo atrakcyjna. Jest to produkt, który sprawdza się w krajach zachodnich, bo po prostu można na tym budownictwie mieszkaniowym zarobić, wydając na taką inwestycję, na jaką nas stać – tłumaczy Artur Soboń.  

Budownictwo czynszowe to szansa dla młodych rodzin, które często nie mają możliwości finansowych na zakup mieszkania czy zaciągnięcie kredytu – podkreśla wiceminister.

W spółkę będzie mógł zainwestować inwestor indywidualny, który będzie obciążony jedynie podatkiem dochodowym z najmu nieruchomości.

RIRM

drukuj