Poszkodowani przez GetBack spotkają się z nowym szefem KNF

Przedstawiciele osób poszkodowanych przez GetBack spotkają się z nowym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. To jedyny efekt protestu, jaki odbył się w listopadzie ubiegłego roku przez siedzibą instytucji – mówią poszkodowani. Sprawą nieprawidłowości w Get Backu zajmuje się specjalny zespół powołany przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie.

W listopadzie ubiegłego roku członkowie Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack protestowali pod siedzibą Komisji Nadzoru Finansowego.

Protestujący zarzucali Komisji Nadzoru Finansowego brak nadzoru nad bankami oferującymi obligacje GetBack. Zajmująca się odzyskiwaniem wierzytelności spółka w lipcu 2017 roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wiosną okazało się, że ma problemy z wykupem obligacji. Prawie 10 tysięcy osób straciło w sumie 2,5 mld złotych.

Jak mówi prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack Artiom Bujan, spotkanie w KNF będzie  okazją do naświetlenia problemu.

– Przede wszystkim, żeby UKNF realnie pomógł poszkodowanym w odzyskaniu w 100 procentach utraconych środków finansowych – taki jest cel spotkania. Chcemy wysłuchać nowego przewodniczącego Urzędu, żeby pan przewodniczący w końcu jakoś wyjaśnił, przedstawił swój plan, swoją propozycję konkretnych działań – wyjaśnia Artiom Bujan, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack.

W organizacji tego spotkania pomogła Kancelaria Premiera. Obligacje spółki Getback należącej na początku do biznesmena Leszka Czarneckiego sprzedawały m.in. jego  banki w tym  Idea Bank.

– Ciekawym śladem jest agenturalna przeszłość w ramach tajnych służb wywiadu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasach słusznie minionego ustroju – wskazuje ekonomista Conrad Gadomski.

Według doniesień medialnych w grudniu w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie powstał specjalny zespół prokuratorów, wspierających dochodzenie dotyczące  GetBacku. Sprawy na razie nie komentuje prokuratura. Według Rafała Momota ze Stowarzyszenia Pokrzywdzonych Obligatariuszy GetBack, zespół powinien poszerzyć zakres śledztwa.

– Zespół, który tak naprawdę zajmie się tymi prawdziwymi przestępcami, czyli w tym wypadku pracownikami, którzy oszukali nas i wielu innych poszkodowanych, to byli pracownicy banków, zarządzający bankami, gdyż dotychczas przedstawiono zarzuty wyłącznie osobom zaangażowanym w Getback –  mówi Rafał Momot.

W toku śledztwa w sprawie GetBack dotychczas zatrzymano 19 osób, w tym byłego prezesa spółki Konrada K. Taki zespół nie powinien być prowadzony przez prokuraturę  – podkreśla adwokat dr Sławomir Koroluk.

– Prokuratura po pierwsze nie zajmuje się sprawami cywilno-prawnymi z zasady, zajmuje się wyjątkowo, a w tej sprawie jeżeli prokuratura ma de facto udzielać porad prawnych pokrzywdzonym, to nie będzie w stanie tego zrobić fachowo, bo nie ma to środków ani kompetencji – zaznacza dr Sławomir Koroluk.

Jak mówi adwokat, osoby pokrzywdzone swoich odszkodowań powinny dochodzić w procesie karnym albo w osobno wytaczanych procesach cywilnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl