fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef MON spotkał się z dowódcą sił EUFOR oraz dowódcą sił NATO w Bośni i Hercegowinie

Podczas wizyty w bazie wojskowej Butmir w Bośni i Hercegowinie szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z dowódcą wielonarodowych sił EUFOR generałem Martinem Dorferem oraz z dowódcą sił NATO w tym kraju generał Marti Bissell.

Mariusz Błaszczak przebywa w Bośni i Hercegowinie, gdzie ma spotkać się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) stacjonującymi w Sarajewie. Delegacji początkowo miał przewodniczyć premier Mateusz Morawiecki, ale odwołał swoją wizytę z powodu choroby.

Przed wizytą w PKW szef MON spotkał się z dowódcą wielonarodowych sił EUFOR generałem Martinem Dorferem oraz z dowódcą sił NATO w BiH generał Marti Bissell.

Polska armia stacjonuje w BiH od przeszło 25 lat; obecnie polski kontyngent składa się z żołnierzy 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, a dowódcą XVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA jest ppłk Jarosław Bondalski. Znaczenie służby polskich żołnieży w BiH podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

– My, Polacy, przyczyniamy się do tego, żeby BiH była krajem normalnym, żeby ludzie zamieszkujący w tym państwie mogli żyć w pokojowych warunkach. Wasza służba jest niezwykle ważna w kontekście naszej współpracy międzynarodowej. Dowodzi też tego, że my – jako Polska – nie jesteśmy tylko biorcą, ale też dawcą bezpieczeństwa. Zapewniamy bezpieczeństwo innym narodom – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Celem unijnej misji EUFOR ALTHEA jest szkolenie i budowa zdolności wojskowych sił zbrojnych BiH oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa.

W 2010 roku PKW EUFOR zakończył zadania stabilizacyjne w BiH i od tamtej pory wypełnia zadania szkoleniowo-doradcze, udziela też pomocy humanitarnej. PKW stacjonuje w Sarajewie, Doboju i Banja Luce.

Operacja ALTHEA została uruchomiona w grudniu 2004 roku i jest największą operacją lądową Unii Europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl