Rząd nie zgodzi się na Polexit

Premier Beata Szydło podkreśla, że polski rząd nigdy nie zgodzi się na opuszczenie Unii Europejskiej. Szefowa rządu przypomina, że Polska chce reformy wspólnoty. Prezes Rady Ministrów spotkała się w Warszawie z ambasadorami RP w ramach dorocznej narady.     

Premier Beata Szydło podkreśliła, że najważniejszym dylematem dla Polski w sferze polityki zagranicznej jest przyszłość UE. Gorzka lekcja Brexitu oraz kontestacja obecnego stanu UE przez niebagatelną część obywateli wymagają pogłębionej refleksji – zaznaczyła. Premier zapewniła, że Polska jest gotowa do dyskusji na ten temat.

Prezes Rady Ministrów odniosła się także do pojawiających się głosów o rzekomym wyjściu Polski ze struktur UE.

Nie ma mowy o Polexicie, jak próbują budować narrację niektóre środowiska i chce to jeszcze raz wyraźnie powiedzieć. Nie ma takiej rozmowy, nasz rząd nie będzie dopuszczał do takich dyskusji. Wszyscy ci, którzy w tej chwili próbują snuć taką narrację robią to przeciwko Polsce. Chcemy natomiast reformy wewnętrznej Unii Europejskiej, zgodnej z traktatami i interesem wszystkich państw członkowskich. Tak tej reformy chcemy i mówimy o tym otwarcie. Chcemy jej przede wszystkim ze względu na to, że z troska myślimy o przyszłości Unii Europejskiej – mówiła premier.

Zwracając się do dyplomatów, premier powiedziała, ze polityka zagraniczna musi być spójna, musimy mówić jednym głosem wtedy będziemy lepiej słyszalni.

Premier zwróciła też uwagę, że niedługo miną dwa lata od powołania rządu. Wskazała na szereg sukcesów, które wzmocniły pozycję międzynarodową Polski. Wymieniła ubiegłoroczny szczyt NATO, zakończony wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu. Jako region – jak podkreślała premier – staliśmy się także aktywnymi uczestnikami debaty nad przyszłością UE.

Dyplomacji przybyli do Warszawy na początku tego tygodnia. Dyskutują m.in. na temat migracji oraz sporu Polski z UE o Trybunał Konstytucyjny i sądownictwo. Doroczna narada ambasadorów RP zakończy się w piątek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl